Od jakiego wieku obowi您uje post 軼is造? KEP jasno wskazuje i wyja郾ia, czego nie nale篡 je嗆

Od jakiego wieku obowi您uje post 軼is造? Od ilu lat obowi您uje post w Wielki Pi徠ek? Wierni maj czasem w徠pliwo軼i, szczeg鏊nie je郵i chodzi o dzieci. Komisja Episkopatu Polski rozwiewa ich w徠pliwo軼i.

Więcej tematów związanych ze świętami wielkanocnymi na Gazeta.pl

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, w którego czasie wierni celebrują misterium paschalne Jezusa Chrystusa -  mękę, śmierć i zmartwychwstanie. To czas, w którym wierzący stosują się do postu. Obowiązują tu konkretne zasady co do ilości i rodzaju pokarmów, jakie wolno im wtedy spożywać. Nie dotyczą jednak wszystkich wiernych.

Tłumy na bazarze przy ul. Targowej. Ludzie bez maseczek i rękawiczekBezwarunkowy dochód podstawowy. Propozycja 1200 zł na dorosłego, a rodziny otrzymałyby jeszcze więcej

Od ilu lat obowiązuje post w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek jest post ścisły. Oznacza to, że praktykujący katolicy powinni ograniczyć się do spożycia wtedy trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (dwa pozostałe powinny być lekkie). Obowiązuje to osoby w wieku od 18 do 60 lat. Poza tym tak jak w każdy piątek należy powstrzymać się od jedzenia potraw mięsnych. To z kolei jest obowiązek katolików, którzy ukończyli już 14 lat. Młodszym dzieciom mamy mogą zatem podawać wtedy zupy na bazie mięsa i inne ulubione mięsne potrawy maluchów. 

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku — obok Środy Popielcowej — w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy

przypomniał wiernym rzecznik KEP, powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego.

Post w Wielki Piątek i Wielką Sobotę

O ile w Wielki Piątek wierni muszą pościć, o tyle w Wielką Sobotę nie mają już obowiązku poszczenia. Episkopat Polski zachęca jednak do podtrzymywania tej tradycji.

Ścisły post - co można jeść

Zgodnie z zasadami Kościoła, ścisły post obejmuje zakaz spożywania mięsa i potraw mięsnych (dotyczy to także zup i potraw przygotowywanych na bazie bulionu mięsnego. W ramach ścisłego postu wierni powinni się także powstrzymać od picia alkoholu i jedzenia słodyczy. Dozwolone są: pieczywo, jaja, sery, mleko i przetwory mleczne, ryby, owoce morza, makarony, masze i ryże oraz warzywa, owoce i grzyby. 

Żłobek (zdjęcie ilustracyjne)Więcej dzieci na jednego opiekuna w żłobku. Specustawa zmienia zasady

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Wi璚ej o: