19 kwietnia mija ważny termin dla rodziców. Chodzi o wolne miejsca w państwowych placówkach

Wakacyjna przerwa w funkcjonowaniu przedszkoli i szkolnych oddziałów przedszkolnych jest nieunikniona. Dzieci zapobiegliwych rodziców będą jednak miały zapewnioną opiekę w tym czasie.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na Gazeta.pl

Nadchodzące wakacje to czas, kiedy wielu rodziców ma problem ze zorganizowaniem opieki dla swoich pociech. Rodzinne wyjazdy nad morze, czy w góry nie trwają dwa miesiące, nie każdy może sobie pozwolić na wzięcie długiego urlopu. Często wtedy wkraczają dziadkowie. Samorządy jednak także troszczą się o swoich najmłodszych mieszkańców i zapewniają im wakacyjne dyżury w publicznych placówkach. 

W Polsce coraz więcej rodziców rezygnuje z chrztu dziecka.Babcia o dzieciach w Kościele: Zero dyscypliny. Matka musi uczyć, że to miejsce święte

Wakacyjne dyżury dla dzieci

Latem przedszkola i oddziały przedszkolne mają przerwy w swoim funkcjonowaniu.

Przerwy w działalności przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole w wakacje związane są z prowadzonymi pracami remontowo – modernizacyjnymi oraz prawem nauczycieli do urlopu wypoczynkowego. Dzieci mają zapewnione w tym czasie miejsce w innym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole, w dzielnicy

- czytamy na stronie edukacja.um.warszawa.pl. Opieka wakacyjna dla przedszkolaków i zerówkowiczów jest bezpłatna, rodzice ponoszą jedynie koszty wyżywienia. W przypadku Warszawy czasu na decyzję dotyczącą wyboru terminu i placówki nie zostało już zbyt wiele. Rodzice mogą to zrobić do 19 kwietnia, czyli do wtorku po świętach wielkanocnych. 

Dyżur wakacyjny - atrakcje dla dzieci

Wakacyjne dyżury to nie "przechowalnie dla dzieci". Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie letniej opieki dla maluszków bardzo się starają, żeby ich podopieczni mieli wiele atrakcji. Często (w zależności od placówki) są to: 

  • wyjście do kina;
  • wyjście na basen;
  • wyjście do sali zabaw;
  • wyjście do parku trampolin;
  • wizyta w mini zoo;
  • wizyta na farmie;
  • warsztaty kulinarne;
  • gra miejska/terenowa.
Moja córka uwielbiała letnie dyżury. Panie, które opiekowały się jej grupą miały masę pomysłów, wszystko świetnie organizowały. Dzieci dużo czasu spędzały na powietrzu, ale zawsze był plan awaryjny na wypadek braku pogody

- powiedziała nam zaprzyjaźniona z redakcją mama ośmiolatki z Warszawy.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Wakacyjne dyżury - uwaga na terminy

19 kwietnia mija termin składania wniosków o miejsce dla dziecka na wakacyjnym dyżurze. Dotyczy to jednak mieszkańców Warszawy. Rodzice mogą dopełnić formalności przez system rekrutacyjny. Nie wszędzie jednak tak jest, nie w każdym mieście istnieje odgórny system, czasem rodzice sami muszą się dowiadywać o to, w której placówce i w jakich terminach będą sprawowane dyżury. Warto zainteresować się tym już teraz, żeby mieć pewność, że maluchy będą miały zapewnioną opiekę w czasie przerwy wakacyjnej w swojej lub innej, wybranej placówce. 

Stroje w szkołach. Co mówią szkolne regulaminy?Rodzice są oburzeni strojami uczniów: "Szkoła to nie klub nocny"

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: