Dziecko WWO może zachowywać się w specyficzny sposób. Jak je rozpoznać?

Twoje dziecko silnie przeżywa emocje, te negatywne jak i pozytywne? Szybko się nudzi, ale z drugiej strony bardzo długo się zastanawia i analizuje sytuację, zanim przystąpi do działania? Możliwe, że masz do czynienia z dzieckiem WWO, czyli maluchem o ponadprzeciętnej wrażliwości.

Dzieci, które wyróżniają się ponadprzeciętną wrażliwością, mają często wyjątkowy potencjał, ale też specyficzne potrzeby. Jeśli kiedykolwiek, jako rodzic czy opiekun, zastanawiałeś się, czy twoje dziecko należy do tego niezwykłego grona wysoko wrażliwych osób - przeczytaj nasz tekst i spróbuj scharakteryzować jego zachowanie. Całkiem możliwe, że będziesz potrzebować porady specjalisty.

Zobacz wideo Córka Pauliny Krupińskiej zapytała ją, czy się jej wstydzi. "Dzieci sławnych osób mają przerąbane"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

WWO, czyli co to oznacza w praktyce?

Wysoka wrażliwość nie jest wadą, ani tym bardziej chorobą, tylko częścią osobowości. Dziś, dzięki badaniom naukowców wyodrębniono zespół specyficznych cech, którym nadano konkretną nazwę. Kiedyś o dzieciach emocjonalnie reagujących na różne bodźce i zmiany w otoczeniu mówiło się, że są nieśmiałe, bojaźliwe albo wycofane – były alienowane z grup i określane mianem "trudnych". Co ważne, cechy ich temperamentu są wrodzone, a nie nabyte ze środowiska.

Tęczowe dzieciTęczowe dziecko to temat tabu. Wiąże się z przykrą historią

Jakie są WWO, co ich wyróżnia i charakteryzuje?

WWO dziecko wyróżnia się m.in. takimi cechami jak:

  • ponadprzeciętna spostrzegawczość – takie dziecko potrafi dostrzec i zapamiętać mało znaczący szczegół, na który inni nie zwrócą uwagi,
  • analitycznym myślenie – zanim przystąpi do działania, sprawdza wszystkie "za" i "przeciw",
  • wychwytywanie niuansów i wyczuwanie subtelności w zachowaniu bądź tonie głosu innych osób,
  • ogromna empatia i wrażliwość na krzywdę innych, również nieznajomych osób,
  • powściągliwość i wycofanie,
  • zdolność do szybkiej nauki – mimo wyalienowania w środowisku szkolnym, takie dziecko należy do grupy "prymusów",
  • łatwość ulegania przestymulowaniu, czyli takie dziecko szybciej zaczyna odczuwać skutki przebodźcowania, po dniu pełnym wrażeń, może też mocniej reagować na zmiany, hałasy czy ból, mieć problemy z zasypianiem, a z równowagi może je wprowadzić niewygodne ubranie czy nawet zmiana temperatury.

Przedszkole/zdjęcie ilustracyjne19 kwietnia to ważny termin dla rodziców. Lepiej nie przegapić, bo w wakacje będzie problem

Postawienie diagnozy jest trudne. Najlepiej udać się do specjalisty

Jeśli na podstawie tych kilku punktów, dostrzegasz istotne zmiany w zachowaniu swojego dziecka, najlepiej będzie skontaktować się ze specjalistą.

Wysoko wrażliwe dzieci jeśli znajdą akceptację i wsparcie w najbliższym otoczeniu, mogą radzić sobie w życiu tak samo dobrze jak ich rówieśnicy, a lepiej. Umiejętność dostrzegania subtelnych szczegółów i zdolność analitycznego myślenia, z dodatkiem empatii i wrażliwości na krzywdę innych, sprawiają, że takie dzieci podejmują korzystniejsze dla siebie decyzje. Mniej błędów popełniają. 

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: