Ulga na dziecko w 2022 roku na nowych zasadach. Zmiany mogą rozczarować

Ulga na dziecko w 2022 r. jest jedną z najchętniej rozliczanych ulg podatkowych. To również dodatkowy i solidny zastrzyk gotówki na samym początku roku. Jednak nie wszyscy z niej mogą skorzystać. Zmiany mogą rozczarować wielu rodziców. W myśl przepisów ulga na dziecko w Polskim Ładzie jest zależna od dochodów.

W przyszłym roku nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko, która od stycznia 2022 roku będzie naliczana na nowych zasadach. Prawo do zastosowania ulgi na dziecko warunkuje m.in. wysokość zarobków rodziców uzyskanych za 2021 rok.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na dziecko w 2022 roku. Zmiany, które nie spodobają się rodzicom

W myśl starych przepisów podatkowych nie było znaczenia, jakiej wysokości był odprowadzany podatek. Ulga na dziecko była związana tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Więc jeśli w zeznaniu podatkowym była ona wyższa lub równa uldze na dzieci 2022, odliczenie było naliczane w całości. W zeznaniach od 2023 roku zachodzi istotna zmiana, która zapewne wpłynie na domowy budżet wielu rodzin.

Czy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2022? Wielu rodziców liczy na zastrzyk gotówkiCzy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2022? Wielu rodziców liczy na zastrzyk gotówki

Limit dochodu a ulga na dziecko w polskim ładzie. Z jakimi kwotami trzeba się liczyć?

Jedną z głównych zmian dotyczących ulgi na dziecko, które wprowadził Polski Nowy Ład, jest zwolnienie od podatku od dochodu 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że pracownik zarabiający najniższą krajową nie będzie miał potrącanych zaliczek na podatek. Pozornie w skali miesiąca zostanie mu w portfelu więcej, bo od 2022 roku dostanie wraz z pensją 167 zł netto miesięcznie więcej.

Wcześniej ta kwota była potrącana na podatek dochodowy. Jednak nie może już liczyć na zwrot podatku na dziecko w styczniu 2023 roku, ponieważ składki społeczne tej osoby musiałyby być równe lub wyższe od ulgi prorodzinnej 2022 rok. U osób zarabiających najniższą krajową jest to nie do wykonania.

Dotychczas ulga na dziecko była możliwa nawet wtedy, gdy podatek odprowadzany przez rodziców nie pokrywał pełnej kwoty ulgi. Ulga na dziecko w 2022 r. była silnie związana z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Jeśli w rozliczeniu PIT-u była ona wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

SpacerZakaz mamy zdenerwował chłopca. Chwycił walizkę i wyszedł z domu. "Mistrz dramy"

Ulga na dziecko w 2022 r. a limit dochodu. Od przyszłego roku będzie inaczej

Osoby chcące rozliczyć ulgę na dzieci w tegorocznym rozliczeniu PIT, nie muszą się martwić. Zmiany, które wprowadza Polski Nowy Ład na ulgę na dziecko, będą miały zastosowanie dopiero do przyszłorocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok, które rozliczymy na początku 2023 roku.

Zmiany dotkną również samotnych rodziców i rodziny wielodzietne

Wprowadzone zmiany będą dotyczyć także osób samotnie wychowujących dzieci i rodzin wielodzietnych. W pierwszym przypadku samotni rodzice, którzy do tej pory rozliczali się z dzieckiem, nie będą mogli z niego skorzystać. Ustawodawca tutaj przewidział jedną, stałą ulgę w wysokości 1500 zł. Natomiast jeśli chodzi o rodziny wielodzietne, ustawodawca przewidział zwolnienie z PIT dla podatników wychowujących co najmniej czworo dzieci, czyli oznacza to, że od 2022 r. rodzic, który zarabia do 85 528 zł, nie będzie płacić PIT. Rodzice opodatkowani na zasadach ogólnych skorzystają dodatkowo z podwyższonej kwoty wolnej, która ma wynosić od stycznia 2022 r. 30 tys. zł. - rodzice będą wolni od PIT przy zarobkach do 115 528 zł. Dla małżonków, którzy rozliczają się wspólnie, kwota bez PIT będzie wynosić 231 056 zł.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: