Syndrom dziecka alienowanego mówi o 6 krzywdzących zachowaniach rodziców. To kontrowersyjna teoria

Alienacja rodzicielska to kontrowersyjna teoria, która mówi o manipulowaniu dzieckiem po rozstaniu rodziców. Według niej zachowanie dorosłych może odbić się na dorosłym życiu dziecka. Teoria PAS była przedmiotem rozpraw, dyskusji ekspertów prawnych i akademickich, bo rodzice wykorzystywali ją podczas spraw o opiekę nad dzieckiem.

Więcej informacji na temat zdrowia dzieci przeczytasz na Gazeta.pl.

Według teorii alienacji rodzicielskiej najczęściej dochodzi do niej po rozstaniu rodziców. Wówczas emocje związane z rozwodem czy separacją, mogą odbić się na dziecku. Niektórzy oczekują od swoich pociech, że zajmą stanowisko w sprawie rozstania i poprą decyzję jednego z rodziców. Drugiego rodzica natomiast starają się oczernić. Towarzyszy temu seria toksycznych zachowań, które w efekcie mogą wpłynąć na przyszłość dziecka. Teoria była wykorzystywana jako uzasadnienie w sprawach sądowych o ustanowienie opieki rodzicielskiej. W konsekwencji dziecko mogło zostać rodzicowi, opiekuńczemu, który rzekomo dokonał manipulacji, a następnie oddawane temu, który stanowił zagrożenie dla dziecka.

Zobacz wideo Ivan zabrał piłkę i uciekł z mamą do Polski. "Syn pyta: mój dom jeszcze stoi?"

Syndrom dziecka alienowanego mówi o 6 krzywdzących zachowaniach rodziców

Teoria alienacji, która została wprowadzona w 1985 roku przez amerykańskiego psychiatrę Richarda Gardnera, mówi o sześciu krzywdzących zachowaniach dorosłego, które odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym dziecka. Wśród nich wymienione zostały:

  1. wymuszanie deklaracji uczuć przez dziecko
  2. oferowanie dziecku korzyści materialnych w zamian za niechęć i negatywny stosunek do drugiego rodzica
  3. niesłuszne oskarżanie drugiego rodzica
  4. manipulowanie dzieckiem, żeby osiągnąć korzyści
  5. mówienie o drugim rodzicu w pogardliwy sposób w obecności dziecka
  6. obarczanie dziecka swoimi trudnymi emocjami związanymi z konfliktem małżeńskim

Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów uznało pojęcie za niewłaściwe do użytku w praktyce psychoterapii i niosące duże ryzyko niedostrzeżenia bądź zbagatelizowania przemocy domowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 20 lutego 2020 r. usunęła pojęcie "alienacja rodzicielska" z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.