Ulga dla samotnych rodziców zniknie, ludzie skorzystają. Ważne zmiany w Polskim Ładzie

Polski Ład jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie wzbudzał kontrowersje. Gdy przepisy zaczęły obowiązywać, okazało się, że część z nich niczego nie ułatwia, a wręcz utrudnia rozliczenie. Teraz rząd wycofuje się z niektórych pomysłów. Jednym z nich jest rezygancja z ulgi dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Na zmianie ma skorzystać pół miliona osób.

Więcej najnowszych informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Finansów planuje przywrócić możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem samotnych rodziców. Dzięki temu takie osoby skorzystają dwa razy z kwoty wolnej od podatku, która od 1 stycznia 2022 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Jest to działanie analogiczne jak przy wspólnym rozliczeniu małżonków. 

RodziceWażne zmiany w kodeksie pracy. Rodzice dostaną więcej dni wolnych

"Osoba samotnie wychowująca dzieci, na swój wniosek (wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym), zapłaci podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów" - wyjaśnia serwis 300gospodarka.pl.

Możliwość wspólnego rozliczenia zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 roku ulgę dla osób, które są samotnymi rodzicami. Jej wysokość wynosiła 1500 zł bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na zmianie ma skorzystać około pół miliona osób. Łącznie w kieszeniach Polaków zostanie 800 mln złotych więcej.

Po wejściu w życie ustawy, podatnicy będą mogli (...) składać pracodawcom oświadczenie o zamiarze korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów, co pozwoli na realizowanie dodatkowej kwoty wolnej już w trakcie roku. Przewidujemy, że z projektowanych rozwiązań skorzysta ok. 0,5 mln osób. Łączna korzyść podatników wyniesie 0,8 mld zł" - Business Insider cytuje odpowiedź wiceministra finansów Artura Sobonia na interpelację poselską.

Czy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2022? Wielu rodziców liczy na zastrzyk gotówkiCzy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2022? Wielu rodziców liczy na zastrzyk gotówki

Zmiany w Polskim Ładzie miałyby wejść w życie od 1 lipca 2022. Najpierw jednak projekt musi zaakceptować Rada Ministrów. Następnie trafi on do Sejmu.

Konsultacje dotyczące zmian trwały od 24 marca do 2 kwietnia. Poza powrotem do wspólnego rozliczenia z dzieckiem samotnych rodziców, wśród propozycji znalazły się też:

  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.,
  • rezygnacja z ulgi dla klasy średniej,
  • wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • preferencje dla rodziców, opiekunów i dzieci, w tym m.in. zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców.
Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko
Więcej o: