Menu na Wielkanoc. Potrawy, które mogą zaszkodzić ciężarnej. Lepiej ich unikać

Już niedługo na naszych stołach zagości różnorodne menu na Wielkanoc. Śniadanie wielkanocne to czas, który spędzamy w rodzinnym gronie i często zapominamy wtedy o diecie. Niestety nie wszyscy powinni próbować każdej ze świątecznych potraw. Niektóre z nich mogą zaszkodzić kobietom w ciąży.

Więcej inspiracji wielkanocnych znajdziesz na Gazeta.pl.

W większości polskich domów menu na Wielkanoc prezentuje się podobnie: żurek, jajka z majonezem, sałatka jarzynowa, jajka faszerowane, biała kiełbasa, chrzan i różnego rodzaju wędliny. Kobiety, które spodziewają się dziecka lub karmią piersią powinny jednak zachować ostrożność przy świątecznym stole. Przede wszystkim dlatego, że wiele potraw może zawierać produkty niewskazane dla przyszłych mam. Poniżej wyjaśniamy, czego należy unikać.

Zobacz wideo Śledź pod szubą

Menu na Wielkanoc. Czego powinny unikać kobiety w ciąży?

Głównym składnikiem wielkanocnych dań są jaja. Jeśli są ugotowane na twardo, nie zagrażają przyszłej mamie, natomiast niedogotowane bądź surowe, mogą być źródłem Salmonelli. Niewskazane jest więc spożywanie sernika na zimno, tatara z surowym żółtkiem, czy domowego majonezu. 

Ostrożność należy również zachować w czasie jedzenia ryb oraz owoców morza. Surowe bądź wędzone mogą być potencjalnym  źródłem pasożytów lub groźnych bakterii. Jeśli na świątecznym stole znajdzie się tatar z łososia lub wędzona makrela, kobieta w ciąży nie powinna ich jeść. Podobnie jak sałatek z dodatkiem tuńczyka. Według Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) kobiety w ciąży powinny wykluczyć z diety: tuńczyka, gardłosza atlantyckiego, miecznika czy marlina z uwagi na podwyższone poziomy rtęci. 

Smigus dyngus w Łodzi w 2018 roku.Od kiedy jest przerwa wielkanocna? Uczniowie wreszcie odpoczną. "Program przeładowany"

Na talerzu przyszłej mamy nie może znaleźć się również krwisty stek, tatar czy surowe wędliny np. szynka parmeńska i salami. Spożywanie surowego mięsa może się przyczynić się do zakażenia np. toksoplazmozą i mieć poważny wpływ na zdrowie dziecka. 

Ponadto trzeba uważać na kiełki, które często dodawane są do sałatek, a uprawiane w wilgotnym i ciepłym środowisku narażone są na większe ryzyko rozwoju patogenów.

Życzenia na Wielkanoc 2022 - wierszyki. Zdjęcie ilustracyjneWierszyki na Wielkanoc - gotowe przykłady pięknych i zabawnych życzeń na Wielkanoc 2022

Więcej o: