Paszport - jak wyrobić dokument dziecku? Od marca obowiązują pewne zmiany w tej procedurze

Paszport - jak wyrobić dokument, by móc bez przeszkód podróżować z dzieckiem za granicę? To pytanie, szczególnie przed wakacjami, zadają sobie rodzice i opiekunowie. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek.

Paszport to dokument potwierdzający tożsamość i uprawniający do przekroczenia granic państwowych tych krajów, które znajdują się poza strefą Schengen. W trakcie zagranicznej podróży obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego tożsamość mają także osoby małoletnie. Paszport może posiadać więc każde dziecko, niezależnie od wieku.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na Gazeta.pl

Paszport – jak wyrobić dokument? Najpierw złóż wniosek

Zgodnie z ustawą z dnia 27 stycznia 2022 roku od 27 marca br. częściowo mają obowiązywać nowe przepisy, dotyczące uzyskania paszportu. Na inne zmiany trzeba poczekać do 30 września br.

Wniosek o dokument dla osoby małoletniej powinien zostać złożony przez obojga rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Prawo dopuszcza jednak możliwość złożenia dokumentów przez tylko jednego z nich. Aby złożyć wniosek w ten sposób, potrzebna jest jednak potwierdzona notarialnie zgoda drugiego rodzica/opiekuna. Poświadczyć może także konsul lub urzędnik z punktu paszportowego.

Ta zasada nie obowiązuje oczywiście w sytuacji śmierci jednego z prawnych opiekunów lub wtedy, gdy sąd przyznał prawo do decydowania o dziecku tylko jednemu z rodziców. Również wtedy, gdy to sąd rodzinny wyraził zgodę na wyrobienie dziecku paszportu, a także w momencie, gdy ojciec dziecka jest nieznany.

Warto także podkreślić, że dzieci powyżej 5 r.ż. muszą być obecne podczas składania wniosku. Małoletnim, którzy ukończyli 12 lat, urzędnik pobierze odciski palców. Konieczny będzie także podpis dziecka na wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka?

Wniosek o wydanie paszportu biometrycznego osobie przed 18 r.ż. można złożyć w całej Polsce. Wystarczy znaleźć dowolny punkt paszportowy. Co w sytuacji, gdy znajdujemy się za granicą? Wtedy taki wniosek możemy złożyć u konsula.

Od 27 marca br. wniosek o paszport biometryczny dla małoletnich powyżej 12 r. ż. można złożyć elektronicznie. W tym celu urzędnik wygeneruje dokument w Rejestrze Dokumentów Paszportowych i przekaże wnioskodawcy do złożenia podpisu. Warto podkreślić, że w takim przypadku konieczne będzie dołączenie biometrycznej fotografii. Także zgodę rodziców/opiekunów można w tym przypadku dostarczyć elektronicznie.

Co ważne rodzice/opiekunowie prawni małoletnich do 12 r.ż. wniosek elektroniczny będą mogli złożyć dopiero od 30 września 2022.

Oprócz wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, wybierając się do punktu paszportowego, zabierz także:

  • zgodę rodziców lub opiekunów na wydanie paszportu (w przypadku dzieci do 12 r.ż.),
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie paszportu,
  • dowody tożsamości rodziców oraz dokument, potwierdzający tożsamość dziecka,
  • zupełny lub skrócony akt urodzenia dziecka,
  • dokument, potwierdzający możliwość skorzystania z ulgi.

Kto może odebrać paszport dla dziecka?

Wyrobiony dokument należy odebrać w tym samym punkcie paszportowym, w którym został złożony wniosek. Paszport może zostać odebrany przez tylko jednego z rodziców/opiekunów prawnych. Od 27 marca br. przy odbiorze konieczne jest zeskanowanie odcisku palca.

Nowelizacja przepisów zakłada, że dokumenty dla dzieci do lat 13 będą ważne przez okres pięciu lat, natomiast dla małoletnich od 13 r.ż. - 10 lat.

Warto także pamiętać, że jeśli małoletni posiadał wcześniej paszport, trzeba przynieść go do punktu paszportowego. Tam zostanie anulowany przez urzędników.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o dzieciach i dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA