Interesujesz się wiadomościami związanymi z życiem rodzinnym? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Państwo od wielu lat wspomaga rodziny za pomocą ulgi na dziecko. W rozliczeniach za rok 2021 można odliczyć ulgę od kwoty podatku. W przypadku, gdy nie zostanie ona wykorzystana (na przykład ze względu na zbyt niskie dochody), kwota trafi na konto bankowe rodzica lub zostanie dostarczona do niego w gotówce. Informacje o tym należy umieścić w polach deklaracji PIT-37 i PIT-36. Jaka jest więc ulga na dziecko 2022? Limit dochodów - na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. By móc starać się o świadczenia, trzeba spełnić kilka określonych warunków.
Kwota, którą podatnik odlicza (lub deklaruje jej zwrot) przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Jeśli ukończyło 18 lat, ale nie weszło jeszcze w 26 rok życia i nadal się uczy, rodzina może liczyć na ulgę prorodzinną. W przypadku, gdy opiekunowie wychowują więcej niż jedno dziecko, limity dochodów nie obowiązują. Rodzice muszą jednak wykazać, że chociaż przez jeden dzień w 2021 sprawowali opiekę. Inaczej sprawa wygląda, gdy w rodzinie jest tylko jedna pociecha. W tym przypadku dochód w roku podatkowym 2021 nie może przekraczać:
Warto dodać, że zarobki syna lub córki, którzy nie ukończyli 26 roku życia nie wpływają na limity. Jest jednak jeden kruczek. Ulga prorodzinna należy się tylko w przypadku, gdy dziecko się uczy i nie uzyska dochodu wyższego niż 3089 złotych.
Czasem może zdarzyć się tak, że rodzina spełnia wszystkie warunki, które pozwoliłyby je na skorzystanie z ulgi, ale jej roczne zarobki są zbyt niskie. Taki stan rzeczy sprawia, że odprowadzane podatki są zbyt niskie, więc odliczenie ulgi nie jest możliwe. W tej sytuacji opiekunowie mogą postarać się o zwrot nieodliczonej nadwyżki lub całej ulgi (gdy podatek wynosi 0 złotych). Jest jednak pewien limit. Nie może on przekraczać składek ZUS i zdrowotnych, które rozliczone były w deklaracji PIT-36 lub PIT-37.
Przykład:
Małżeństwo ma do odliczenia ulgę 7000 złotych. Podatki z zeznania PIT-36 wynoszą 3500 złotych. Na składki ZUS opiekunowie wpłacili 3000 złotych i taki jest limit zwrotu. Od spodziewanej ulgi (7000 złotych) odejmują kwotę podatku, czyli 3500 złotych. Brakujące 500 złotych przepada, gdyż rodzina otrzyma zwrot w wysokości 3000 złotych.
Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.