Ulga na dziecko 2022. Limit dochodu, który obowiązuje rozliczeniu. Jakie warunki musi spełnić rodzina?

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu, który obowiązuje w tym roku. Rodzice często szukają informacji na ten temat. Taka finansowa bonifikata może być bardzo pomocna. Co zrobić, by otrzymać ulgę? Jakie warunki należy spełnić?

Interesujesz się wiadomościami związanymi z życiem rodzinnym? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rząd szykuje "tarczę antyputinowską". Koniec z ulgą dla klasy średniej

Państwo od wielu lat wspomaga rodziny za pomocą ulgi na dziecko. W rozliczeniach za rok 2021 można odliczyć ulgę od kwoty podatku. W przypadku, gdy nie zostanie ona wykorzystana (na przykład ze względu na zbyt niskie dochody), kwota trafi na konto bankowe rodzica lub zostanie dostarczona do niego w gotówce. Informacje o tym należy umieścić w polach deklaracji PIT-37 i PIT-36. Jaka jest więc ulga na dziecko 2022? Limit dochodów - na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. By móc starać się o świadczenia, trzeba spełnić kilka określonych warunków.  

30 tys. zł na dziecko. Rodzice: Wychowaliśmy dzieci bez dotacji, teraz na prawo i lewo30 tys. zł na dziecko. Rodzice: Wychowaliśmy dzieci bez dotacji, teraz na prawo i lewo

Ulga na dziecko 2022. Limit dochodu interesuje rodziców. Jakie są zasady?

Kwota, którą podatnik odlicza (lub deklaruje jej zwrot) przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Jeśli ukończyło 18 lat, ale nie weszło jeszcze w 26 rok życia i nadal się uczy, rodzina może liczyć na ulgę prorodzinną. W przypadku, gdy opiekunowie wychowują więcej niż jedno dziecko, limity dochodów nie obowiązują. Rodzice muszą jednak wykazać, że chociaż przez jeden dzień w 2021 sprawowali opiekę. Inaczej sprawa wygląda, gdy w rodzinie jest tylko jedna pociecha. W tym przypadku dochód w roku podatkowym 2021 nie może przekraczać:

  • 112 tysięcy złotych w przypadku podatników, którzy pozostawali cały rok w małżeństwie i osoby, która samotnie wychowywała dziecko,
  • 56 tysięcy złotych w przypadku par, które wychowują dziecko razem, ale nie są w formalnym związku. 

Warto dodać, że zarobki syna lub córki, którzy nie ukończyli 26 roku życia nie wpływają na limity. Jest jednak jeden kruczek. Ulga prorodzinna należy się tylko w przypadku, gdy dziecko się uczy i nie uzyska dochodu wyższego niż 3089 złotych. 

Otwarcie żłobka dla dzieci pracowników OrlenuRodzinny kapitał opiekuńczy można łatwo stracić. ZUS ostrzega rodziców przed błędami

Ulga na dziecko 2022. Limit dochodu - co zrobić, gdy zarobki są zbyt niskie?

Czasem może zdarzyć się tak, że rodzina spełnia wszystkie warunki, które pozwoliłyby je na skorzystanie z ulgi, ale jej roczne zarobki są zbyt niskie. Taki stan rzeczy sprawia, że odprowadzane podatki są zbyt niskie, więc odliczenie ulgi nie jest możliwe. W tej sytuacji opiekunowie mogą postarać się o zwrot nieodliczonej nadwyżki lub całej ulgi (gdy podatek wynosi 0 złotych). Jest jednak pewien limit. Nie może on przekraczać składek ZUS i zdrowotnych, które rozliczone były w deklaracji PIT-36 lub PIT-37. 
Przykład:

Małżeństwo ma do odliczenia ulgę 7000 złotych. Podatki z zeznania PIT-36 wynoszą 3500 złotych. Na składki ZUS opiekunowie wpłacili 3000 złotych i taki jest limit zwrotu. Od spodziewanej ulgi (7000 złotych) odejmują kwotę podatku, czyli 3500 złotych. Brakujące 500 złotych przepada, gdyż rodzina otrzyma zwrot w wysokości 3000 złotych. 

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: