Jak oszczędzać pieniądze? Pomoże w tym kalkulator systematycznego oszczędzania

''Jak oszczędzać pieniądze?'' to zagadnienie, które w dobie szalejącej inflacji może być szczególnie interesujące. Gdy wszystko drożeje, a prognozy na przyszłość nie są zbyt optymistyczne, warto pomyśleć o zgromadzeniu środków, które będą stanowić finansowe zabezpieczenie naszej przyszłości. Sprawdzamy, jak się za to zabrać.

Jak oszczędzać skutecznie?

Wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać, by robić to skutecznie. Niby chcielibyśmy odkładać pieniądze, ale codzienne wydatki, nie zawsze zdrowe przyzwyczajenia i nierozsądne gospodarowanie własnymi środkami często sprawiają, że nie potrafimy odłożyć większej, ani nawet mniejszej sumy. Często okazuje się, że już niewielkie zmiany wprowadzone w zarządzaniu domowym budżetem mogą dać nam możliwość wygospodarowania środków na dowolny cel. Dobrze jest założyć specjalny rachunek bankowy (lokatę czy konto oszczędnościowe), na którym będziemy gromadzić zaoszczędzone środki. Gdy tam się znajdą – trudniej będzie nam je wydać, dodatkowe oprocentowanie środków sprawi, że kwota będzie się pomnażać, a systematycznie wzrastająca suma na takim koncie będzie doskonałą motywacją do dalszego odkładania pieniędzy.

Jak zacząć oszczędzać?

Jak zacząć oszczędzać? Warto wyznaczyć cel i oszacować, jaką sumę jesteśmy w stanie odkładać, określając, w jakich odstępach czasu będziemy to robić. Pomoże nam w tym z pewnością kalkulator systematycznego oszczędzania, który wyliczy, ile czasu zajmie nam zgromadzenie pożądanej kwoty. Gdy już wiemy, na co i jak chcemy oszczędzać, wybierzmy odpowiedni oszczędnościowy produkt bankowy i zacznijmy z niego systematycznie korzystać. Proces oszczędzania można zautomatyzować – wystarczy na swoim koncie bankowym ustawić zlecenie stałe na określoną kwotę, która regularnie będzie przelewana na konto oszczędnościowe. Niektóre banki oferują też na przykład usługę autooszczędzania końcówek transakcji. Działa to w ten sposób, że po każdym zakupie, za który zapłacimy z pomocą karty płatniczej, bank zaokrągli końcówkę wydanej przez nas kwoty w górę, nadwyżkę przekazując na nasz rachunek oszczędnościowy. Taka forma oszczędzania jest szczególnie atrakcyjna, gdyż jest dla nas praktycznie nieodczuwalna, a z czasem pomoże nam zgromadzić na koncie oszczędnościowym całkiem poważne sumy.

Wysokość miesięcznej składki
Okres oszczędzania
Odkładając co miesiąc na rachunek z oprocentowaniem i kapitalizacją miesięczną, po uzbierasz .
W tym okresie wpłacisz łącznie , natomiast wysokość odsetek wyniesie .
Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Kalkulator systematycznego oszczędzania – jak działa?

Kalkulator systematycznego oszczędzania to internetowe narzędzie, które pomoże zaplanować proces oszczędzania i wskaże, jakie środki jesteśmy w stanie zgromadzić, odkładając regularnie określoną kwotę. Proces długotrwałego oszczędzania – niezależnie od tego, czy zbieramy środki na wzmocnienie przyszłej emerytury, czy chcemy zgromadzić wkład własny do kredytu mieszkaniowego, czy też planujemy sfinansować edukację dzieci – powinien być dokładnie zaplanowany. W tym celu stworzono kalkulator systematycznego oszczędzania, który pomoże nam obliczyć, jaki kapitał jesteśmy w stanie zgromadzić przy określonych kwotach odkładanych w regularnych odstępach czasowych. Kalkulator uwzględni takie zmienne, jak kwota wolnych środków, które możemy przeznaczyć na gromadzenie oszczędności, regularność wpłat (czy będą to wpłaty cotygodniowe, comiesięczne czy może kwartalne), oprocentowanie środków, kapitalizacja odsetek (im częstsza, tym wyższe zyski), czy 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Kalkulator oceni także wpływ inflacji na wartość gromadzonego kapitału. Kalkulator można stosować zarówno w przypadku posiadania kapitału początkowego, który planujemy powiększać codziennie/tygodniowo/miesięcznie/kwartalnie/rocznie, jak i wówczas, gdy proces oszczędzania rozpoczynamy od zera. Kalkulator zdecydowanie łatwiej zastosować w przypadku takich sposobów oszczędzania, jak lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy obligacje Skarbu Państwa – tu zysk i termin kapitalizacji odsetek jest z góry określony. Choć nie jest zbyt wysoki, to jednak daje gwarancję uzyskania określonych korzyści. Inwestowanie środków w rozmaite produkty finansowe, choć może przynieść zdecydowanie większe korzyści, przewyższające stopę inflacji, jest jednakże obciążone ryzykiem. Dlatego w przypadku gromadzenia oszczędności warto wybierać bezpieczne formy lokowania środków.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

A jak oszczędzać na codziennych wydatkach, zwłaszcza gdy pieniędzy mamy ''na styk''? Warto szczegółowo planować domowy budżet. Priorytetem jest zaspokojenie potrzeb, takich jak opłaty za mieszkanie, media, środki czystości, zdrowe jedzenie, dojazdy do pracy/szkoły i inne niezbędne wydatki. Warto je zaplanować na papierze, a podczas zakupów korzystać z promocji czy programów lojalnościowych, które pomogą obniżyć codzienne wydatki. W dalszej kolejności należy oszacować, jaką kwotę jesteśmy w stanie odłożyć w charakterze oszczędności, na przykład raz w miesiącu, a dopiero potem można pozwolić sobie na wydawanie pieniędzy na przyjemności. Warto też przyjrzeć się wydatkom ponoszonym na różne usługi – czy wszystkie one są nam potrzebne, albo czy nie znajdziemy na rynku korzystniejszej oferty. Również rozsądne używanie wody czy energii elektrycznej może prowadzić do redukcji kosztów naszego życia. Dobre planowanie i niewielkie zmiany nawyków mogą prowadzić do cięć w codziennych wydatkach, dzięki czemu uda nam się wygospodarować, choćby niewielką, sumę na poczet oszczędności. A te najlepiej zaplanować z użyciem kalkulatora.

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?
Więcej o:
Copyright © Agora SA