Tak wyglądała najgrubsza nastolatka na świecie. Teraz jest nie do poznania

Dayana Camacho z Meksyku w wieku 14 lat ważyła aż 195 kg. Była uważana za najgrubszą nastolatkę na świecie. Miała problemy z poruszaniem się, oddychaniem, nie była w stanie zasznurować sobie butów. W końcu jej mama stwierdziła, ze dziewczynka potrzebuje pomocy.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Otyłość jest powodem wielu poważnych schorzeń i chorób, które mogą nawet zagrażać życiu. U dzieci i nastolatków może mieć wpływ na prawidłowy rozwój. Z problemem tym zmierzyła się czternastoletnia Meksykanka. Gdy półtora roku temu osiągnęła wagę 195 kg, jej mama stwierdziła, że dziewczyna potrzebuje pomocy.

Zła dieta, brak aktywności

Powodem otyłości u Dayana była zła dieta (jadła bardzo dużo fast-foodów) i brak aktywności fizycznej. Kiedy waga wskazywała 195 kg, dziewczyna miała już problemy z oddychaniem, wątrobą, poruszaniem się, pojawiły się też u niej zaburzenia rytmu pracy serca. Pogarszający się stan zdrowia dziewczyny przestraszył jej mamę, która zabrała ją do specjalistów z zakresu bariatrii, czyli leczenia nadwagi i otyłości. Stwierdzili oni, że należy wykonać operację zmniejszenia żołądka. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Nie tylko operacja

Żeby interwencja chirurgiczna miała sens, dziewczyna musiała całkowicie zmienić styl życia. Podstawą była zmiana nawyków żywieniowych. Dayana zrezygnowała z ulubionej tortilli, pizzy, odstawiła słodkie napoje gazowane. W jej diecie pojawiły się owoce i warzywa. Zaczęła jadać regularnie - pięć posiłków dziennie (dwa główne i trzy w formie zdrowych przekąsek), zaczęła się też więcej ruszać. Wszystko pod okiem specjalistów. W ten sposób zrzuciła ponad 100 kg w ciągu niecałego roku.

 
Największym szczęściem było dla mnie to, że w końcu mogłam kupić sobie takie ubrania, jakie chciałam, a nie takie, w które się po prostu mieściłam

- wyznała na spotkaniu z dziennikarzami. Dziś jest nie do poznania, zniknęły też problemy zdrowotne.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA