Jak wyrobić paszport dla dziecka? Gdzie złożyć wniosek i ile to kosztuje? Poradnik na wakacje

Paszport dla dziecka to obowiązkowy dokument w sytuacji, kiedy planujesz spędzić wakacje z rodziną np. w egzotycznym miejscu (w kraju nienależącym do Unii Europejskiej). Jak wyrobić paszport dla dziecka? Okazuje się, że nie jest to trudne, a co więcej - zapłacimy za niego znacznie mniej, niż w przypadku osoby dorosłej. Warto też nie zwlekać na ostatnią chwilę i złożyć wniosek wcześniej.

Jak wyrobić paszport dla dziecka? To pytanie, które chodzi po głowie rodziców zwykle w okresie wakacyjnym. Zanim jednak zaplanujemy wyjazd, warto pomyśleć właśnie o tym dokumencie. W artykule przedstawiamy kilka informacji, które musisz przyswoić zanim wybierzesz się do urzędu. Przede wszystkim dobrze zastanowić się, gdzie chcecie spędzić tegoroczne wakacje. Jeśli jest to kraj Unii Europejskiej - wystarczy dowód osobisty dla dziecka. Jeśli natomiast udajesz się poza UE, wtedy obowiązkowo musisz wyrobić paszport dla swojej pociechy.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Wyrobienie paszportu jest stosunkowo łatwe, wymaga jedynie wypełnienia odpowiednich wniosków (znajdziesz je na stronach rządowych), przygotowania zdjęcia, uiszczenia opłaty paszportowej i stawienia się w urzędzie (bez dziecka do lat 5 lub z dzieckiem, jeśli ma ono 6 i więcej lat).

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wyrobić paszport dla dziecka? Poradnik krok po kroku 

Prawo do uzyskania paszportu - według przepisów - ma każde dziecko, niezależnie od wieku. Możesz ubiegać się o wydanie takiego dokumentu nawet dla niemowlaka. Wiek dziecka jest jednak kluczowy, ponieważ wraz z nim zmieniają się zasady wydawania dokumentu. 

  • Dziecko poniżej pięciu lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku o wydanie paszportu;
  • Dzieci od sześciu lat i starsze muszą wybrać się już na wizytę do urzędu razem z jednym z rodziców bądź opiekunów prawnych. Od każdego dziecka powyżej piątego roku życia pobierane są odciski palców. W zależności od wieku zmienia się również termin ważności dokumentu (dziecko rośnie, zmienia się, także po kilku latach fotografia nie będzie już aktualna).

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice lub opiekunowie. Muszą oni złożyć odpowiedni wniosek (do pobrania na stronie rządowej www.gov.pl). Razem z wypełnionym wnioskiem musisz zabrać kolorowe zdjęcie dziecka w formacie 35x45mm. 

Wniosek o wyrobienie paszportu dla dziecka należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce (informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich), a za granicą w konsulacie.

Oprócz zdjęcia i wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, należy mieć ze sobą potwierdzenie opłaty. Co istotne - sposoby płatności są różne w zależności od punktu paszportowego. Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z punktem i zapytać o to, jak możesz zapłacić i zachować dowód opłaty. Dodatkowo musisz zabrać ze sobą numer PESEL dziecka oraz wszystkie aktualne dokumenty dziecka (jeżeli zostały wydane), w tym również akt urodzenia. Czas oczekiwania na dokument nie powinien przekraczać 30 dni. Podczas składania wniosku urzędnik poda ci dokładny termin odbioru paszportu. 

Wydanie paszportu dla dziecka w wyjątkowych sytuacjach - innych, niż cele turystyczne

W przypadku pilnych, niecierpiących zwłoki wyjazdów, jest możliwość złożenia wniosku o paszport tymczasowy dla niemowlaka. Takie rozwiązanie sprawi, że nie trzeba długo czekać na wydanie paszportu dla swojego dziecka. O wydanie tego dokumentu należy ubiegać się tylko i wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach (na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny). Co ważne, paszport tymczasowy nie może być wykorzystywany do celów turystycznych. Taki paszport ma w związku z tym krótszy termin ważności - do 12 miesięcy.

We wniosku oboje rodzice muszą podpisać zgodę - nie róbcie tego przed złożeniem wniosku. Musicie to zrobić w obecności urzędnika. W sytuacji, w której z jakichś powodów nie jest to możliwe albo utrudnione, sprawę można skierować do sądu rodzinnego. Jego decyzja zastąpi zgodę drugiego rodzica na posiadanie przez dziecko dokumentu. Podpis jednego rodzica jest dopuszczalny jedynie w sytuacji, gdy posiada orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka lub gdy drugi rodzic nie żyje (wymagany jest akt zgonu).

Opłata skarbowa - ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka?

Za wydanie paszportu pobierane są opłaty. Do ukończenia 13. roku życia wynoszą one 30 zł. Jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) - koszt wynosi już 15 zł. Zniżka na paszport dziecięcy przysługuje jeśli:

  • zmienił się wygląd twojego dziecka (gdy dziecko rośnie, zmienia się itp.),
  • zmieniły się dane dziecka, na przykład nazwisko,
  • w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.

Paszport dla dziecka. Wszystko zależy o tego, gdzie się wybierasz na wakacje

Decyzję warto podjąć w zależności od miejsc, do których planuje się podróże. Jeżeli mamy w planach podróże po świecie, poza Strefę Schengen i kraje Unii Europejskiej - warto od razu wyrobić dokument paszportowy, który jest ważny przez pięć bądź 10 lat (w zależności od wieku dziecka). Zwykle przed sezonem urlopowym kolejki w biurach paszportowych są ogromne, dlatego nie warto tracić czasu i już teraz złożyć stosowne dokumenty (nawet jeśli w najbliższym czasie nie mamy planów wyjazdowych). 

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA