Dziecko wysoko wrażliwe może wiele osiągnąć w dorosłym życiu. Jak je wspierać?

Wysoka wrażliwość zwykle jest cechą dziedziczną. W większości przypadków nikt więc nie rozumie emocji swojej pociechy tak bardzo, jak rodzice. Osobowość WWO występuje u 15-20 proc. dzieci. Choć życie z nią nie należy do najłatwiejszych, może okazać się ogromnym darem. Jednak bardzo ważne jest wsparcie najbliższych od najmłodszych lat życia.

Więcej wiadomości dla rodziców znajdziesz na Gazeta.pl.

Wysoko Wrażliwa Osobowość nie jest zaburzeniem. Chociaż dzieci wysoko wrażliwe mogą wyróżniać się na tle swoich rówieśników, dlatego że ich układ nerwowy mocniej przetwarza bodźce i silniej na nie reaguje, nie wymagają terapii ani leczenia. Ich wrażliwość na piękno, empatia i emocjonalność, mogą być pomocne w rozwijaniu talentów i pomóc im osiągnąć sukces. Żeby jednak się to wydarzyło, potrzebują wsparcia ze strony rodziców. Co jest ważne dla dziecka WWO?

Zobacz wideo Ivan zabrał piłkę i uciekł z mamą do Polski. "Syn pyta: mój dom jeszcze stoi?"

Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je wspierać?

Dzieci wysoko wrażliwe można rozpoznać po charakterystycznym zachowaniu. Już od najmłodszych lat rodzice mogą zauważyć, że ich pociecha współodczuwa krzywdę, ból i cierpienie innych. Ponadto zachwyca ją piękno przyrody, interesuje się sztuką i wszystko analizuje. Sytuacje, które dla innych dzieci nie mają znaczenia, WWO rozłoży na czynniki pierwsze. Nic nie umknie jego uwadze. Nawet przestawienie jednego przedmiotu w domu, rysa na ścianie, zmiana uczesania kogoś z bliskich - od razu zauważa wszystkie detale. 

Charakterystyczna jest też dla niego nieufność. Już na wczesnych etapach edukacji i życia w grupie, dzieci wysoko wrażliwe starannie dobierają sobie znajomych. Za to zbudowane przez nich relacje, przetrwają przez wiele lat. Dla rodziców WWO problematyczna może być nieumiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Nawet pisanie listu do świętego Mikołaja jest rzeczą bardzo przemyślaną. Dzieci wysoko wrażliwe źle się czują w głośnych i zatłoczonych miejscach. Przytłacza je ilość bodźców. Nie lubią być w centrum uwagi, dlatego konkursy recytatorskie i występy szkolne będą dla nich męką. Mogą za to rozwinąć wiele innych talentów, dzięki swojej wysokiej wrażliwości.

Przede wszystkim, żeby wspierać wysoko wrażliwe dziecko, rodzice powinni rozumieć jego zachowanie. A jeśli nie rozumieją, najlepszym wyjściem będzie rozmowa o jego emocjach. Warto zrobić to w bezpiecznym otoczeniu i poczekać na moment, kiedy poczuje się komfortowo. Rozmowa powinna przebiegać w spokojnej i życzliwej atmosferze. Dziecko WWO natychmiast wyczuje emocje rodzica i wchłonie je jak gąbka. 

Niezwykle ważne w codziennym życiu jest to, aby doceniać starania dziecka wysoko wrażliwego. Nawet jeśli nie wygra konkursu, czy nie zdobędzie najwyższego wyniku na egzaminie, rodzic powinien pokazać, że widzi, ile wysiłku włożyło w przygotowanie. Wzmocni to jego samoocenę i pozwoli kontynuować rozwijanie zainteresowań, bez presji i rywalizacji. Osoby WWO po prostu sobie z nimi nie radzą. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.