Katarzyna Ankudowicz poroniła. "Miałam szczęście, że byłam wtedy w domu"

Katarzyna Ankudowicz opublikowała w sieci post, w którym zdradziła, że niedawno poroniła. Z bólem serca wyznała, że los był dla niej okrutny. Podkreśliła, że dopiero teraz wie, co naprawdę przeżywają jej koleżanki, które również straciły ciążę. - Najtrudniejsze było czekanie aż się sama usunie. Miałam szczęście, że byłam wtedy w domu - tłumaczyła aktorka.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

O traumatycznych przeżyciach związanych z utratą dziecka mówi coraz więcej gwiazd, tym samym przełamując temat tabu. Ostatnio jedna z popularnych polskich aktorek opowiedziała z jak trudnym doświadczeniem musiała zmierzyć się podczas ciąży

Zobacz wideo Kiedy poronienie sygnalizuje, że w przyszłości będziemy mieć problemy z utrzymaniem ciąży?

Katarzyna Ankudowicz straciła ciążę. "Najtrudniejsze było czekanie, aż się sama usunie"

Katarzyna Ankudowicz zdecydowała się podzielić się z internautami traumatycznym wyznaniem o utracie ciąży. Podkreśliła, że blisko od miesiąca przeżywa bardzo trudny czas. Ze szczegółami opisała, jak wyglądała jej strata ciąży. Jednocześnie zapewniła, że współczuje innym kobietom, które tak jak ona doświadczyły poronienia. 

Najtrudniejsze było czekanie, aż się sama usunie. Miałam szczęście, że byłam wtedy w domu, a serial miałam po południu. Gdyby to się zaczęło cztery godziny wcześniej na nagraniu w jasnym garniturze albo dzień wcześniej na wyjeździe ze spektaklem, to bym utonęła

- napisała i przyznała, że towarzyszą jej trudne emocje. Ankudowicz wie, że obliczu tak bolesnego doświadczenia jest bezbronna i nie jest to zależne od niej:

Minął czas, towarzyszą mi różne uczucia, przeżywam je, myślę. I postanowiłam się tym podzielić. Teraz mam pojęcie, co przeżywały moje koleżanki, czasem kilkukrotnie. To jest bardzo trudne i indywidualne doświadczenie. Rządzi nim przypadek, loteria. Nie wiem, jak okrutne to musi być, kiedy przydarzy się w kolejnych miesiącach, kiedy naprawdę zżyjesz się z płodem i z faktem bycia w ciąży w ogóle.
 

Agnieszka HyżyHyży o koszmarze poronień. "Unikałam kobiet w ciąży i radosnych historii o macierzyństwie"

Przyczyny poronienia. Co najczęściej powoduje utratę ciąży?

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, które następuje wskutek przyczyn naturalnych. Do większości poronień dochodzi w I trymestrze ciąży. Szacuje się, że to aż 80 proc. Już prawie co szósta ciąża kończy się przedwcześnie. W skali roku daje to około 40 tysięcy utraconych ciąż.

Do najczęstszych przyczyn poronień, które występują w pierwszym trymestrze ciąży, tak zwane wczesne to:

 • czynniki genetyczne,
 • obniżony poziom progesteronu,
 • wady anatomiczne macicy,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby zakaźne,
 • zaburzenia trofoblastu.
 • choroby wirusowe i bakteryjne,
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa,
 • niewydolność fazy lutealnej,
 • nadużywanie leków,
 • palenie papierosów,
 • narkotyki,
 • złe odżywianie,
 • wysoki poziom stresu.

Rzeszów, 07.03.2022. Wózki i nosidła zostawienie dla dzieci, które przyjadą pociągiem z UkrainyUkrainki rodzą przedwcześnie. Dochodzi do poronień. Polskie fundacje reagują

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: