Ciekawe ozdoby wielkanocne - sprawdź, czym możesz ozdobić stół i mieszkanie w czasie świąt

Ciekawe ozdoby wielkanocne odpowiadają za klimat wnętrza, ocieplając je i wprowadzając niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Przekonaj się, jakie dekoracje wybrać oraz z czego możesz przygotować coś własnoręcznie.

Obrusy świąteczne – ważna dekoracja na wielkanocnym stole

Obrusy świąteczne zaliczają się do najistotniejszych dekoracji, które należy przygotować z okazji zbliżającej się Wielkanocy. W końcu to stół będzie stanowił centralny punkt w czasie świąt – zgromadzi się przy nim cała rodzina nie tylko przy wielkanocnym śniadaniu, ale i przy obiedzie. Z tego powodu wybór obrusa okazuje się niezwykle istotny.

Wielkanocny stółWielkanocny stół Fot. shutterstock

Klasyczną opcją może być prosty, biały obrus, pasujący praktycznie do wszystkiego, także do tematycznych serwetek czy bieżników. Z drugiej strony często uzupełniają go typowo świąteczne motywy. Możesz się zdecydować na delikatny wzór, przedstawiający wielkanocne zajączki, gałązki wierzbowe, koniecznie z baziami czy kwiatowe wiązanki. Dla tych, którzy wolą coś odważniejszego, idealnym rozwiązaniem okaże się natomiast obrus z bardzo wyrazistym wzorem – w kolorowe pisanki, żółte kurczaki czy barwną wiosenną roślinność. Prócz tradycyjnej bieli, w obrusach świątecznych wykorzystywana jest też zieleń, ecru, a także żółć.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne z papieru?

Jak zrobić ozdoby wielkanocne samemu? Nie zawsze te dekoracje, które można dostać w sklepach, okażą się oryginalne i trafią w Twój gust. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak przygotować je samodzielnie, wykorzystując łatwo dostępne materiały. Jeden z tych chętniej wykorzystywanych to papier.

Dekoracje wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjneDekoracje wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjne Katerina Morozova/shutterstock.com

Z papieru możesz powycinać najprzeróżniejsze kształty, takie jak baranki, kurczaczki, zajączki czy jajeczka. Jako stojak dla swoich figurek możesz zawsze wykorzystać rolkę po papierze toaletowym. Z pasków pociętego, kolorowego papieru warto też stworzyć efektowne plecionki, z jednej strony mogące służyć za ścienne dekoracje, z drugiej natomiast stanowić ozdobne serwetki na stół. Innym pomysłem może być z kolei przyklejenie papierowych elementów do jajka, na przykład zajęczych uszu czy dzioba kurczaka.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione na szydełku – co przygotować?

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione wykonuje się często także na szydełku. Najczęściej z wykorzystaniem tej techniki wykonuje się efektowne, koronkowe jajka. Tego rodzaju pisanki mogą być wykonane z włóczki o różnych barwach – najlepiej tych intensywnych, choć i pastelowe znajdą swoich zwolenników. Wykonane na szydełku jajka można powiesić na sznurku nad stołem bądź ozdobić któryś z pokoi. Dla tych, którzy są już doświadczeni w pracy z szydełkiem, pozostają bardziej skomplikowane wzory, takie jak chociażby baranki czy małe kurczaczki. Przy pomocy szydełka można też wykonać efektowny koszyczek, idealny na święconkę. Jeśli natomiast chodzi o ozdoby stołu, na szydełku da się przygotować dowolny wzór serwetki, bieżnika czy nawet obrusa.

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione na szydełku. Zdjęcie ilustracyjneOzdoby wielkanocne ręcznie robione na szydełku. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Pomysły na ozdoby wielkanocne – co jeszcze wykorzystać?

Pomysły na ozdoby wielkanocne mogą być bardzo różnorodne. Oto, jakie jeszcze materiały można wykorzystać do ich stworzenia:

  • filc – najłatwiej będzie najpierw stworzyć do niego szablony, a później, w oparciu o nie, wycinać określone kształty z filcu. Tak powstałe ozdoby można dodatkowo udekorować wstążeczkami, guzikami czy cekinami;
  • cekiny – z ich pomocą można na przykład okleić jajko i tym sposobem stworzyć wyjątkową pisankę;
  • styropian – można wykorzystać chociażby gotowe jajka ze styropianu, które można dowolnie ozdabiać, malując je, owijając kolorowymi sznurkami czy wyklejając rozmaitymi materiałami;
  • wiosenne gałązki – możesz z nich wykonać spontaniczny bukiet bądź ułożyć je dekoracyjnie na stole. Możesz też przygotować wieniec na drzwi, dekorując go kwiatami;
  • masa solna – warto z niej wykonać wielkanocne figurki – postaci zajączka, baranka i kurczaczka, a także jajko-pisanka czy wianek z wiosennych kwiatów świetnie skomponują się z innymi dekoracjami na Wielkanoc.

Zobacz też: Symbole wielkanocne - jak opowiedzieć dzieciom o świętach?

Więcej o:
Copyright © Agora SA