Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Pokrzywdzona jedna grupa rodziców

Do 2 maja wszyscy podatnicy mają czas na wypełnienie rocznej deklaracji PIT. Dla rodziców to ostatni dzwonek na odliczenie ulgi na dziecko. W 2022 roku podobnie jak w ubiegłych latach obowiązuje limit dochodu. Nie obejmuje on jednak rodzin wielodzietnych.

Więcej na temat dostępnych ulg przeczytasz na Gazeta.pl.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, do 27 marca 3,5 mln podatników złożyło w usłudze Twój e-PIT deklarację podatkową. Wciąż wielu rodziców zwleka z wypełnieniem formularzy do ostatniej chwili. To błąd, bo im szybciej PIT zostanie złożony, tym szybciej pieniądze trafią na konta po uwzględnieniu ulgi na dziecko. Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Limit dochodu dotyczy rodziców, którzy posiadają jedno dziecko

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu

Ulga na dziecko również w 2022 roku jest najpopularniejszym odliczeniem wśród Polaków. Mogą z niej skorzystać wszyscy wielodzietni rodzice, oraz rodzice jedynaków, którzy nie przekroczą limitu dochodów. Na stronie podatki.gov.pl możemy przeczytać, że w 2021 roku próg dochodowy jest taki sam, jak w latach ubiegłych. Rząd informuje, że aby skorzystać z ulgi rodzic musi zarabiać:

  • 112 000 zł w przypadku, gdy pozostaje przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumują się dochody),
  • 112 000 zł w przypadku jeśli jest osobą samotnie wychowującą dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku jeśli nie pozostawał w związku małżeńskim, w tym również przez część roku;

EZOWIEC PANSTWO DARIUSZ I EWA PAWLAKOWIE MAJA 4 DZIECI PAN DARIUSZ STRACIL PRACE 8 LAT TEMU PRACOWAL W PGR TERAZ ABY WYSZYKOWAC DZIECI DO SZKOLY MUSI DOJECHAC ROWEREM DO ELBLAGA ODDALONEGO O KILKANASCIE KILOMETROW PRACUJE  DORYWCZO NA DWIE ZMIANY    ZEBY Z JEDNEJ PRACY PRZEZYC A Z DRUGIEJ KUPIC DZIECIOM WYPRAWKI   ICH CORECZKA NATALKA IDZIE DO ZEROWKI NIE DOSTALI DODATKU DLA NIEJ NA NAJPOTRZEBNIEJSZE RZECZY DO NAUKI PONIEWAZ ZEROWKA JEST NIEPRZYMUSOWA NATALIA CHCIALABY W PRZYSZLOSCI PRACOWAC W SKLEPIE BRAT OPOWIADAL JEJ O SZKOLE ZE BEDZIE MIALA TAM KOLEZANKI I KOLEGOW NAJBARDZIEJ LUBI BAWIC SIE W CHOWANEGO I MA MALY SKLEPIK W GARAZU Ulga na dziecko 2021 - limit dochodu. "Kurtki, buty na wiosnę drożeją. A ulga bez zmian"

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że za dochody dla celów skorzystania z ulgi prorodzinnej rozumie się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym:

  • opodatkowane według skali podatkowej,
  • z kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% stawką podatku (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane 19% stawką podatku,

Muszą być pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. 

Ulga na dziecko 2021 Ulga na dziecko 2021. Limit dochodu dotyczy tylko rodziców jedynaków. "To nasze ciężko zarobione pieniądze"

Więcej o: