Odrobaczanie dzieci - moda czy profilaktyka? Jak je przeprowadzić i kiedy skonsultować się z lekarzem?

Według słownikowej definicji odrobaczanie to uwalnianie organizmu od pasożytów przy użyciu odpowiednich środków. Pomimo ciągłego postępu medycznego, problemu pasożytów nigdy nie udało się wyeliminować. Do najczęściej spotykanych pasożytów u dzieci zaliczamy owsiki, glistę ludzką i tasiemca. Do ich rozwoju dochodzi na skutek kontaktu z jajami, które przedostają się do organizmu drogą pokarmową i trafiają do przewodu pokarmowego.

Zarażenia pasożytami występują u ludzi będących w dowolnym wieku, to jednak najmłodsi są grupą najbardziej narażoną na ich wystąpienie. W razie pojawienia się takiego problemu sposób na jego rozwiązanie zasadniczo jest jeden: mowa tutaj o odrobaczaniu dzieci.

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Owsiki, lamblioza i tasiemiec - czyli co grozi naszemu dziecku

Owsiki składają jaja wokół odbytu człowieka (dlatego właśnie tam swędzi). Dziecko się drapie, jaja pozostają na ręce, ubraniu, pościeli, ręczniku, a potem na zabawkach, nocniku, wannie. Inny maluch dotknie tych miejsc ręką, którą potem włoży do buzi (np. z jedzeniem). I choroba się roznosi.

Giardia lamblia (lamblioza) zarażamy się przez kontakt z cystami wydalanymi w stolcu przez ludzi lub zwierzęta (np. psy, koty). Dlatego warto myć ręce po zabawie z pupilem oraz regularnie odrobaczać zwierzaki.

Natomiast, żeby zarazić się glistą ludzką, trzeba połknąć jaja, które zostały wydalone ze stolcem człowieka. By były zakaźne, muszą jednak najpierw dojrzewać w wilgotnej glebie przez ok. 3 tygodnie. W łazience się więc dziecko nie zarazi. Niebezpieczne są nieumyte warzywa i owoce, często z plantacji nawożonych odchodami ludzkimi (należy myć przed podaniem dzieciom) lub ręce zabrudzone ziemią skażoną jajami (np. dziecko bawi się liśćmi jesienią). Myjmy więc ręce po powrocie z podwórka.

Jak często więc odrobaczać dzieci? Czy można to robić na własną rękę?

Leczymy tylko wówczas, gdy lekarz rozpozna zarażenie wnioskując po wywiadzie i objawach lub wynikach badań (wymaz z odbytu, badanie kału, morfologia krwi). Obecnie są już dostępne w aptekach preparaty do odrobaczania dla dzieci i dorosłych bez recepty. Można się w nie zaopatrzyć i taką kurację przeprowadzić we własnym zakresie. Są jednak leki przeciwpasożytnicze, których bez recepty nie dostaniemy – konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza, który o tym zdecyduje i taką receptę wystawi. Jeśli mamy wątpliwości, jakiego preparatu użyć, porozmawiajmy ze swoim lekarzem – nawet jeżeli miałby to być środek na odrobaczanie dziecka dostępny bez recepty.

Jeśli więc w przedszkolu, czy żłobku u dziecka stwierdzono pasożyty, to nie trzeba od razu odrobaczać całej grupy. Należy je wówczas pilnie obserwować czy nie prezentują niepokojących objawów. Nie odrobaczamy dzieci profilaktycznie i „na wszelki wypadek".

Przede wszystkim profilaktyka i higiena. To uchroni nas przed kłopotami

Zamiast leczyć w ciemno, przyglądajmy się maluchom, czy nie występują u nich typowe objawy i dopiero z nimi zgłośmy się do lekarza. Przede wszystkim uczmy dzieci jak prawidłowo myć ręce (nie samą wodą przez 2 sekundy, tylko dłużej i mydłem), przypominajmy o tym nawyku po powrocie z dworu, myjmy owoce i warzywa przed spożyciem. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA