Ulga na dziecko 2022 - komu nie przysługuje? Sprawdź kryteria przyznawania

Ulga na dziecko, zwana też ulgą prorodzinną, ma na celu odciążać rodziców w utrzymaniu potomka. Jej wysokość wynosi min. 1112 zł i zwiększa się, gdy dzieci w rodzinie jest więcej. W artykule przedstawiamy, kto może liczyć na ulgę.

Ulga na dziecko to jedna z ulg podatkowych, która pozwala obniżyć wysokość należnych podatków. Ulga prorodzinna za 2022 należy się rodzicom już nawet z jednym dzieckiem. To, jak wysoka będzie ulga na dziecko, zależne jest od wielkości gospodarstwa domowego.

Zobacz wideo "Polski Ład a ciąża. Czy stracę pieniądze?" [Q&A]

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Nie każdy, kto ma dziecko może skorzystać z ulgi. Jakie są zasady jej naliczania?

Komu przysługuje ulga na dziecko? Ulga prorodzinna należy się rodzicom, opiekunom prawnym (o ile dziecko z nimi zamieszkuje) i rodzicom zastępczym, który składają roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37.

Z ulgi skorzystać mogą wyłącznie osoby, które faktycznie wykonują władzę rodzicielką nad dzieckiem. Definicja w tym zakresie zakłada, że musi być to rodzic, który sprawuje pieczę nad dzieckiem i jego majątkiem oraz jednocześnie wychowuje dziecko.

Samo posiadanie władzy rodzicielskiej – bez jej wykonywania – nie uprawnia do zastosowania ulgi. Utrzymywanie kontaktów sporadycznych i płacenie alimentów nie jest wystarczające, aby móc skorzystać z ulgi.

Przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu zrobiło się w poniedziałek kolorowo od prac wymalowanych przez dzieci kredą. W ten sposób przedszkolaki powitały wiosnę i pożegnały zimowego smoga. Jak złożyć wniosek 500 plus? Zasady się zmieniły, a spóźnialscy stracą

Ulga prorodzinna a zarobki rodziców

Na to, czy przysługuje Ci ulga na dziecko, ma wpływ jeszcze jeden czynnik: limit dochodu. Obojętne zatem, czy zarabiasz miesięcznie 2 tys. zł, czy 20 tys. zł, otrzymasz na swoje dzieci identyczną kwotę. Jak prezentują się progi?

  • maksymalnie 56 000 zł – gdy masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim, ale wychowujesz dziecko wspólnie z drugim rodzicem;
  • maksymalnie 112 000 zł – gdy jesteś samotnym rodzicem jednego dziecka;
  • maksymalnie 112 000 zł (zliczając dochód obojga rodziców) – gdy wspólnie z małżonkiem wychowujesz jedno dziecko.

W przypadku rodziców żyjących w związku partnerskim warto zwrócić uwagę, że limit 56 tys. zł rocznie dotyczy każdego z nich z osobna. Jeżeli więc dochód jednego z nich jest wyższy niż wskazana kwota, a drugiego – niższy, to drugi rodzic może odliczyć ulgę w całości.

Na jakie kwoty mogą liczyć rodzice jednego, dwójki i więcej dzieci?

Wartym zauważenia jest również fakt, że jeśli dany rodzic wychowuje dwoje lub więcej dzieci -  wskazane wyżej limity nie obowiązują. W skali całego roku daje to następujące wartości:

  • 1112,04 zł na pierwsze bądź jedyne dziecko (pamiętaj o limicie dochodów dla rodziców jedynaka!);
  • 1112,04 zł – na drugie dziecko (limit dochodów rodzica nie obowiązuje);
  • 2000,04 zł – na trzecie dziecko;
  • 2700 zł – na czwarte i każde kolejne.

Ulga nie jest naliczana automatycznie, jeżeli więc sam jej nie wskażesz, nic nie dostaniesz. A ponieważ skorzystanie z tego rozwiązania jest wyjątkowo proste (wystarczy tylko podać numery PESEL dzieci), szkoda byłoby, gdyby przepadł Wam ten konkretny zastrzyk gotówki.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: