Ulga na dziecko 2021. Limit dochodu dotyczy tylko rodziców jedynaków. "To nasze ciężko zarobione pieniądze"

Ulga na dziecko, czyli inaczej ulga prorodzinna, jest w Polsce najczęściej wybieranym odliczeniem podatkowym. W 2021 roku podobnie jak w ubiegłych latach obowiązuje limit dochodu, który dotyczy rodziców jedynaków. Pomimo wysokiej inflacji, jego kwota pozostaje stała od lat.

Więcej informacji na temat bieżących ulg i odliczeń przeczytasz na Gazeta.pl.

Ulga na dziecko to odliczenie podatkowe dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci małoletnich, lub tych, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dodatkową gotówkę mogą otrzymać także ci, których dzieci nie skończyły 25. roku życia i nadal uczą się lub studiują. Warunkiem, który musi zostać wówczas spełniony, jest to, że w ciągu roku nie zarobiły 3089 zł. Odliczenie dotyczy obojga rodziców. W sytuacji, kiedy nie mogą dojść ze sobą do porozumienia, bo np. są rozwiedzeni, kwotę odliczają w równych częściach. 

Zobacz wideo Rząd szykuje "tarczę antyputinowską". Koniec z ulgą dla klasy średniej

Ulga na dziecko 2021. Limit dochodu 

O ile rodzice z rodzin wielodzietnych nie muszą przejmować się limitem dochodów, o tyle dla rodziców jedynaków jest on kluczowym warunkiem.

Nie rozumiem, czemu rodziny, które przekraczają dochód, nie mogą skorzystać z ulgi, gdy mają jedno dziecko. Przecież to nasze ciężko zarobione pieniądze... takie rzeczy tylko w Polsce

- napisała jedna z naszych czytelniczek.

Na stronie podatki.gov.pl możemy przeczytać, że w 2021 roku próg dochodowy jest taki sam, jak w latach ubiegłych. Rząd informuje, że aby skorzystać z ulgi rodzic musi zarabiać:

  • 112 000 zł w przypadku, gdy pozostaje przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumują się dochody),
  • 112 000 zł w przypadku jeśli jest osobą samotnie wychowującą dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku jeśli nie pozostawał w związku małżeńskim, w tym również przez część roku;

EZOWIEC PANSTWO DARIUSZ I EWA PAWLAKOWIE MAJA 4 DZIECI PAN DARIUSZ STRACIL PRACE 8 LAT TEMU PRACOWAL W PGR TERAZ ABY WYSZYKOWAC DZIECI DO SZKOLY MUSI DOJECHAC ROWEREM DO ELBLAGA ODDALONEGO O KILKANASCIE KILOMETROW PRACUJE  DORYWCZO NA DWIE ZMIANY    ZEBY Z JEDNEJ PRACY PRZEZYC A Z DRUGIEJ KUPIC DZIECIOM WYPRAWKI   ICH CORECZKA NATALKA IDZIE DO ZEROWKI NIE DOSTALI DODATKU DLA NIEJ NA NAJPOTRZEBNIEJSZE RZECZY DO NAUKI PONIEWAZ ZEROWKA JEST NIEPRZYMUSOWA NATALIA CHCIALABY W PRZYSZLOSCI PRACOWAC W SKLEPIE BRAT OPOWIADAL JEJ O SZKOLE ZE BEDZIE MIALA TAM KOLEZANKI I KOLEGOW NAJBARDZIEJ LUBI BAWIC SIE W CHOWANEGO I MA MALY SKLEPIK W GARAZU Ulga na dziecko 2021 - limit dochodu. "Kurtki, buty na wiosnę drożeją. A ulga bez zmian"

Dalej wyjaśniono, że za dochody dla celów skorzystania z ulgi prorodzinnej rozumie się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym:

  • opodatkowane według skali podatkowej,
  • z kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% stawką podatku (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane 19% stawką podatku,

- pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Z kolei podatnikiem pozostającym w związku małżeńskim nie są osoby, które przebywają w separacji oraz osoby pozostającej w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Pieniądze Ulga na dziecko 2021. Limit dochodu obowiązuje wielu rodziców

Więcej o: