Więcej informacji na temat bieżących ulg i odliczeń przeczytasz na Gazeta.pl.
Ulga na dziecko to odliczenie podatkowe dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci małoletnich, lub tych, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dodatkową gotówkę mogą otrzymać także ci, których dzieci nie skończyły 25. roku życia i nadal uczą się lub studiują. Warunkiem, który musi zostać wówczas spełniony, jest to, że w ciągu roku nie zarobiły 3089 zł. Odliczenie dotyczy obojga rodziców. W sytuacji, kiedy nie mogą dojść ze sobą do porozumienia, bo np. są rozwiedzeni, kwotę odliczają w równych częściach.
O ile rodzice z rodzin wielodzietnych nie muszą przejmować się limitem dochodów, o tyle dla rodziców jedynaków jest on kluczowym warunkiem.
Nie rozumiem, czemu rodziny, które przekraczają dochód, nie mogą skorzystać z ulgi, gdy mają jedno dziecko. Przecież to nasze ciężko zarobione pieniądze... takie rzeczy tylko w Polsce
- napisała jedna z naszych czytelniczek.
Na stronie podatki.gov.pl możemy przeczytać, że w 2021 roku próg dochodowy jest taki sam, jak w latach ubiegłych. Rząd informuje, że aby skorzystać z ulgi rodzic musi zarabiać:
Dalej wyjaśniono, że za dochody dla celów skorzystania z ulgi prorodzinnej rozumie się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym:
- pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Z kolei podatnikiem pozostającym w związku małżeńskim nie są osoby, które przebywają w separacji oraz osoby pozostającej w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.