400 plus na dziecko. Rodzice muszą być czujni. Program rusza już 1 kwietnia

400 plus na dziecko to dodatkowe świadczenie uzupełniające. Przysługuje dzieciom, które nie spełniają warunków, aby uzyskać 12 tysięcy złotych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dofinansowanie żłobka, bo na to są przeznaczone pieniądze w ramach 400 plus na dziecko, jest możliwe od 1 kwietnia.

400 plus na dziecko. Od 1 kwietnia składamy wnioski

Rodzice już od 1 kwietnia będą mogli pozyskać dodatkowe środki. 400 plus na dziecko należy się rodzicom, którzy wychowują dziecko w wieku 12-36 miesięcy, a które nie ma rodzeństwa, więc nie przysługuje mu program 12 tysięcy złotych.

My, rządzący, też mamy dzieci, wnuki – dobrze wiemy, jak wygląda codzienne życie milionów rodziców w Polsce. Dlatego uruchomiliśmy nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy – a dla tych, których dzieci nie spełniają np. kryterium wieku – dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

– przekonuje i tłumaczy zasady minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

400 plus na dziecko. Zasady

Podkreślmy 400 plus na dziecko przysługuje tylko tym dzieciom, które nie zostały objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym.

Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

- czytamy w rządowym komunikacie.

Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób

To jednak maksymalnie 400 złotych. Gdy ponosimy niższe opłaty za żłobek czy klubik dziecięcy, dostaniemy odpowiednio mniej. Na przykład 200 czy 250 złotych, jeśli tyle wynoszą opłaty. Przelewy 400 plus na dziecko nie trafią na konto rodziców. Zostaną wypłacone od razu placówce, która opiekuje się dzieckiem.

400 plus na dziecko. Jak złożyć wniosek?

Rodzice muszą być czujni. Od 1 kwietnia można bowiem składać wnioski. Wnioski będą miały naliczone wyrównanie od początku 2022 roku. Wnioski można przesłać przez internet, przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS,
  • rządowy portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.