"Księża robią wszystko, żeby dzieci nie przystępowały do Pierwszej Komunii". Rodzice gorzko o wymaganiach

Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego dziecka z rodziny katolickiej. Przygotowanie do sakramentu trwa ponad pół roku i często wiąże się z dużymi emocjami. Procesu nie ułatwiają wymagania Kościoła Katolickiego, które są bardzo rygorystyczne. "Kiedyś chodzenie na religię i pierwszy komunia święta to była przyjemność. Teraz co to jest? Gehenna, strach" - czytamy w komentarzach naszych czytelników.

Więcej informacji na tematy związane ze szkołą i wychowaniem dziecka przeczytasz na Gazeta.pl.

Pierwsza komunia święta to dla dziecka duże przeżycie. Po miesiącach przygotowań i prób w końcu ubierze się w odświętny strój, wyrecytuje zapamiętane formułki, niczym dorosły stanie w kolejce po opłatek, a później odbierze od komunijnych gości prezenty. Pomimo miesięcy przygotowań i nauki, dla dziewięciolatków to wydarzenie bardziej towarzyskie niż duchowe i trudno się im dziwić. Jednak nie każdy trzecioklasista zakończy miesiące nauki sakramentem. Ksiądz ma prawo nie dopuścić do niego tych, którzy nie spełnią wymagań. 

Zobacz wideo

Pierwsza komunia święta. Rodzice gorzko o wymaganiach 

Żeby dziecko przystąpiło do pierwszej komunii świętej, rodzice muszą najpierw złożyć w parafii odpowiednią deklarację i świadectwo chrztu, jeśli było chrzczone w innej parafii. 

Katecheza parafialna przygotowująca do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii powinna mieć charakter duchowy. Dziecko powinno systematycznie uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej oraz nabożeństwach związanych z rokiem liturgicznym (różaniec, Droga Krzyżowa, nabożeństwa majowe itp.) oraz w spotkaniach tematycznych

- czytamy w dokumencie Episkopatu Polskiego "Wskazania dotyczące przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżycia sakramentu pokuty oraz Pierwszej Komunii Świętej".

Następnie istotne jest to, że dziecko musi uczęszczać na lekcje religii. Wierzący rodzice, którzy podjęli decyzję o wypisaniu swojej pociechy z religii w szkole, będą mieli więc spory kłopot.

Koniecznym warunkiem uczestnictwa w parafialnym przygotowaniu do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej jest uczęszczanie na lekcje religii w szkole. Odpowiedzialni za formację parafialną powinni się zatem upewnić, że ten warunek został spełniony

- mówi dokument.

To właśnie ksiądz lub katecheta prowadzący religię w szkole powinien przygotować dzieci do sakramentu:

W trzeciej klasie należy skoncentrować się bezpośrednio na sakramentach pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Należy omówić istotę tych sakramentów, obrzędy oraz ich znaczenie egzystencjalne. Jest to także czas na omówienie szczegółowych zagadnień dotyczących przebiegu dnia pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

Jak donoszą rodzice, w szkołach odczuwa się ogromną presję związaną z przygotowaniem do komunii.

Księża robią wszystko, co tylko możliwe żeby dzieci nie przystępowały do Pierwszej Komunii. Wymagania kosmiczne, zbieranie podpisów, egzaminy, dziesiątki prób itp. Bardzo się starają aby zniechęcić do tego sakramentu i trzeba przyznać, że są w tym rewelacyjni

- napisała jedna z naszych czytelniczek. A druga dodała:

Kiedyś chodzenie na religię i pierwszy komunia święta to była przyjemność. Teraz co to jest? Gehenna, strach. Jak można dzieci tak straszyć, że nie przystąpią do komunii? To jest ogromny wstyd dla kościoła, że nawet są w stanie tak pomyśleć.

Jedna z mam przyznała, że uczyła się razem z dzieckiem, które przystępowało do Komunii. Chłopiec, który w domu był w stanie wyrecytować katechizm, przed egzaminem wszystko zapomniał ze stresu.

Więcej o: