Za spacer z dzieckiem po chodniku grozi mandat 5 tys. zł. Prawnik wyjaśnia, o co chodzi

Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni, na chodniki i ścieżki rowerowe wyległy dzieci na rowerach, hulajnogach i rolkach. Rodzice powinni uważać na ich bezpieczeństwo i stosować się do przepisów. Nie wszystkie jednak są dobrze sformułowane i właściwie interpretowane.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Mało który rodzic, wychodząc na spacer z dzieckiem myśli o tym, że poruszanie się po chodniku także wymaga przestrzegania przepisów. Jeden z nich, zawarty w art. 89. Kodeksu wykroczeń brzmi: 

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Kara za spacer z dzieckiem?

Oznacza to, że w świetle prawa rodzic nie powinien poruszać się z dzieckiem drogą publiczną. Sprawa związana z tym przepisem trafiła do Sądu Rejonowego w Sokółce, kiedy dwie mamy pozwoliły swoim dzieciom, które nie ukończyły jeszcze siedmiu lat do poruszania się wiejską drogą bez opieki. A za to grozi mandat pięć tysięcy złotych.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Sąd miał wątpliwości

Sąd w Sokółce miał wątpliwości, jak postąpić, bo jak wyjaśnił:

Stąd (z artykułu 89, przyp. red.) wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat siedmiu w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe.

Za drogę, co ciekawe, uznaje się zgodnie z przepisami nie tylko jezdnię, drogę, po której poruszają się samochody, lecz także chodnik, pobocze, drogę dla roweru, torowisko. W efekcie oznacza to, że trzeba by ukarać rodziców, którzy idą z dzieckiem po chodniku lub pilnują, jak malec jedzie obok nich na rowerze lub hulajnodze. 

Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym

- powiedział w rozmowie z eDziecko.pl adwokat Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba.

Mandat można otrzymać tylko wtedy, jeżeli rodzic lub inny opiekun pozostawi na drodze dziecko poniżej 7 roku życia bez opieki

- dodał.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA