Te imiona dla dziewczynek królowały w rankingach. Teraz mało kto o nich pamięta

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najpoważniejszych pierwszych decyzji rodziców. Niektórzy decydują się uhonorować w ten sposób pamięć dziadków, inni sięgają po rankingi popularnych lub najrzadziej wybieranych imion. Trendy zmieniają się wyraźnie na przestrzeni lat. Sprawdziliśmy, jak wyglądały przed dekadą.

Więcej ważnych informacji dla rodziców znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Jak wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez dział cyfryzacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest wiele imion, które w ostatnim czasie cieszą się szczególną popularnością. Nie sposób nie wspomnieć tu o jednej z liderek rankingów - Zofii, ale też Hannie i Zuzannie. Pierwsze z tych imion pochodzi od greckiego "Sophia" i oznacza po prostu mądrość, kolejne to bliźniacza forma dla Anny pochodząca od hebrajskiego słowa Hannah oznaczającego "łaska" lub "wdzięk", a ostatnie to imię biblijne, pochodzenia hebrajskiego, mającego oznaczać lilię

Trendy wyglądały jednak zupełnie inaczej przed dziesięcioma laty. Sprawdziliśmy, jak wyglądał ranking imion dla dziewczynek w 2012 roku.

Zapomniane imiona dla dziewczynek

Pierwsza trójka królowała w rankingach przez kilka lat, zmieniała się jedynie kolejność. I tak, w 2012 roku najpopularniejszymi imionami dla dziewczynek w Polsce były:

- Julia (imię to nadano w 2012 roku 13 431 razy),

- Lena (11 555),

- Maja (9 816).

Przez dziesięcioma laty rodzice szczególnie upodobali sobie także Zuzannę, Wiktorię, Amelię i Oliwię. 

Jeszcze wyraźniejszą różnicę w "modnych imionach" widać, jeśli przyjrzymy się zestawieniu z 2002 roku. Wówczas dziewczynki najczęściej nazywano: Julia, Wiktoria, Natalia, Aleksandra oraz Weronika. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.