Oburzona maturzystka żali się: "Rekolekcje wielkopostne są ważniejsze, niż moja matura. Paranoja"

Kościół katolicki właśnie przeżywa Wielki Post. To szczególny czas, w którym wszystkie myśli powinny być skierowane w stronę Boga. W szkołach organizowane są rekolekcje wielkopostne dla uczniów. Maturzyści woleliby wtedy uczyć się, niż chodzić do kościoła i słuchać nauk ku pokrzepieniu serc. - Chcieliśmy mieć normalne lekcje. Mamy sporo zaległości. Są spowodowane zdalnym nauczaniem - apeluje jedna z licealistek w rozmowie z eDziecko.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W kościele katolickim właśnie trwa Wielki Post. Trwa on 40 dni i jest to liczba symboliczna na oznaczenie specjalnego czasu przygotowania na rzeczywiste spotkanie z Bogiem. Pomóc w tym mają także rekolekcje wielkopostne. Dla katolików to szczególnie wyjątkowy czas, który pozwala lepiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w rekolekcjach wielkopostnych powinien być przede wszystkim czasem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Kiedy wkraczamy w okres Wielkiego Postu, tak jakby zatrzymujemy się, zwalniamy i uświadamiamy sobie, że nie tak powinno wyglądać nasze życie.

Teraz, kiedy kościół katolicki przeżywa prawdziwy kryzys, pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwów. Ludzie nie chodzą do kościoła i nie przystępują do sakramentów, a dzieci od najmłodszych lat nie uczęszczają na lekcje religii. Głośno mówią także o swoich poglądach. Jedna z licealistek podzieliła się z nami swoją historią związaną z maturą i narzucaniem przez szkołę rekolekcji wielkopostnych. 

Zobacz wideo "Polityka w Kościele jest problemem"

Maturzystka wolała siedzieć na lekcjach, niż uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. "Mamy sporo zaległości"

Pewna tegoroczna maturzystka w rozmowie z eDziecko.pl opowiedziała o sytuacji, która miała miejsce w jej liceum na trzy miesiące przed maturą. Wiktoria na początku maja podchodzi do egzaminu dojrzałości. Każdą wolną chwilę poświęca na naukę. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze zdana matura, to przepustka na dobre studia i zapewnienie sobie lepszej przyszłości. Maturzystka zdradziła, że ostatnie dni w placówce sprawiły, że nauka była nieco utrudniona. 

Wiedziałam, że co roku w mojej szkole prowadzone są rekolekcje wielkopostne. Zresztą tak jest chyba we wszystkich szkołach. Mieliśmy nadzieję, że nie będziemy musieli uczestniczyć w naukach. Chcieliśmy mieć normalne lekcje. Mamy sporo zaległości. Są spowodowane zdalnym nauczaniem. Szkoła miała inne plany

- zaznaczyła uczennica i dodała, że jej rocznik jest szczególnie pokrzywdzony, bowiem większość nauki w liceum, odbywała się za pomoc zdalnego nauczania.

Licealistka: "To nie chodzi o to, czy ktoś chodzi na religię, czy nie"

Wiktoria przyznaje, że uczniowie widzą liczne braki podczas powtórek maturalnych. - To nie chodzi o to, czy ktoś chodzi na religię, czy nie. Ja staram się chodzić co niedzielę do kościoła, ale jak chodzę do szkoły, to chce się uczyć. Szczególnie teraz przed maturą - dodała. 

Zapytaliśmy Wiktorię, czy uczniowie starali się wpłynąć na decyzję placówki. Maturzystka wspomniała, że ich wychowawczyni jest zwolenniczką rekolekcji i podkreśliła, że to szczególny moment, w którym wszystkie swoje myśli można skierować w stronę Boga i chociaż na chwilę zapomnieć o stresujących chwilach, a także o książkach i testach.

Nauczyciele nie mogli nic zrobić. To polecenie dyrektora. Nasza szkoła nie jest wyjątkiem. Nie mogę tego zrozumieć. Rekolekcje wielkopostne są ważniejsze, niż moja matura. Paranoja

Religia w szkołach jest obowiązkowa? Uczniowie mogą sami decydować

Uczniowie w polskich szkołach aktualnie mają cztery opcje do wyboru: uczęszczanie na religię, udział w lekcjach etyki zamiast religii, zapisanie się na obydwa przedmioty lub na żaden z nich. Już niedługo mogą pojawić się jednak pewne zmiany w tym zakresie. Przemysław Czarnek chce, aby dzieci i młodzież obowiązkowo uczęszczały na jeden z tych przedmiotów - religię albo etykę. 

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki

- mówił jakiś czas temu w rozmowie z TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według ankiety CBOS w grupie wiekowej 18–24 lata liczba praktykujących z blisko 70 proc. w 1992 r. stopniała do 23 proc.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA