Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać? Przedstawiamy krótki instruktaż

Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Należy pamiętać, że Wielkanoc jest świętem religijnym. W wielu domach ważnym elementem jest wspólna modlitwa. Jak powinna przebiegać? Podpowiadamy.

Modlitwa na śniadanie wielkanocne

Modlitwa na śniadanie wielkanocne jest mniej popularna, niż czytanie Ewangelii podczas wigilii Bożego Narodzenia. Wielkanoc jest świętem religijnym, w trakcie którego wierni obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa, jednak uroczystości religijne przenoszą się raczej do kościołów. Na stole znajdują się wprawdzie atrybuty nawiązujące do Zmartwychwstania i pokarmy poświęcone dzień wcześniej, jednak wątek modlitwy jest mniej popularny. 

Modlitwa powinna jednak towarzyszyć śniadaniu wielkanocnemu. Szczególne znaczenie miało to w ubiegłych latach, gdy nie wszyscy wierni mogli być w świątyni z uwagi na obostrzenia. 

Koszyczek wielkanocny. Zdjęcie ilustracyjneKoszyczek wielkanocny - lista świątecznych pokarmów i dekoracje

Śniadanie wielkanocne - modlitwa. Jak przebiega?

W jaki sposób duchowo przygotować się na śniadanie wielkanocne? Modlitwa przy stole jest ważna. Dobrym pomysłem jest posłużenie się gotowym tekstem połączone z czytaniem stosownego fragmentu Ewangelii. W ostatnich lat poszczególne diecezje lub nawet parafie publikowały scenariusze takich modlitw przed śniadaniem wielkanocnym. Wtedy były one połączone ze święceniem pokarmów w domu. Obecnie prawdopodobnie będzie można tego dokonać tradycyjnie, czyli w świątyni. 

W domu śniadanie wielkanocne warto poprzedzić zapaleniem świecy, która symbolizuje Jezusa. Głowa rodziny ogłasza również słowami ''Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja!'' radosną nowinę. W dalszej kolejności ma miejsce czytanie fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, którego treść opowiada o Zmartwychwstaniu (Mt, 28, 1-10). Po odczytaniu Ewangelii przychodzi czas na modlitwę przed rozpoczęciem śniadania. Można skorzystać z gotowego tekstu. Całość kończą życzenia wielkanocne. Po śniadaniu można odmówić modlitwę po posiłku.   

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym. Jak się przygotować?

W jakich okolicznościach powinna odbywać się modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym? Samo śniadanie niekiedy tradycyjnie odbywa się po zakończeniu Mszy św. rezurekcyjnej. W praktyce w poszczególnych domach godzina wspólnego zasiadania do stołu bywa różna.

Bardzo ważne dla Wielkanocy jest zadbanie o odpowiedni wystrój samego stołu. Część z dekoracji ma wydźwięk religijny, inne są tradycyjne i mocno związane z odradzającą się wiosną. Odświętny charakter tego dnia warto zaakcentować poprzez przykrycie stołu białym obrusem. Nieodłącznym atrybutem Wielkanocy jest także zieleń pochodząca od wiecznie zielonych roślin takich, jak barwinek lub bukszpan. Czasami wykorzystuje się rzeżuchę lub skiełkowane ziarno pszenicy.  

WielkanocSymbole wielkanocne - jak opowiedzieć dzieciom o świętach?

Poza wspominaną świecą na stole wielkanocnym musi się znaleźć miejsce dla koszyczka z poświęconymi pokarmami, baranka i pisanek. Ostatnie określenie jest w zasadzie umowne, bo w różnych częściach Polski występują rozmaite tradycje odnośnie zdobienia jajek, które są ozdobą wielkanocnego stołu. Mogą być malowane, wyklejane lub wydrapywane po wcześniejszym malowaniu. Bardzo popularny jest zwyczaj tworzenia na jajku wzorów rozgrzanym woskiem i późniejszego gotowania go w łuskach cebuli.

Zobacz też: Malowanie jajek: tradycja kultywowana od pokoleń. Sprawdź najciekawsze metody

Więcej o: