Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Nadchodzą zmiany. Ostatni dzwonek, by skorzystać

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu jest kluczowy dla osób, które chcą zapłacić mniejszy podatek. Rodzice powinni pamiętać jednak o dopełnieniu niezbędnych formalności, a pozostało niewiele czasu.

Od połowy lutego możemy rozliczać PIT-y za ubiegły rok. Dla wielu rodzin ten czas jest okazją do podreparowania budżetu za sprawą zwrotu podatków oraz ulg, w tym prorodzinnej. Prawo do ulgi przysługuje prawnym opiekunom, oraz rodzicom zastępczym, którzy spełnią określone kryterium dochodowe.

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu

Więcej artykułów na temat świadczeń prorodzinnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Ania i Robert LewandowscyLewandowscy kupili psa. Reakcja córek bezcenna. Fanka: "Wspieracie pseudohodowlę?"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby dzieci. W zeznaniu podatkowym za 2021 rok (składanym w 2022 roku) podatnicy mogą odliczyć:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowywanie jednego dziecka spełniającego warunki ulgi - przy założeniu, że dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 zł, a niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56.000 zł,
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.

Dokumenty należy złożyć do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Osoby, które szybko dopełnią formalności, mogą zobaczyć na koncie środki już po tygodniu oczekiwania.

Od przyszłego roku za sprawą Polskiego Ładu zostaną jednak wprowadzone zmiany, które okażą się niekorzystne dla wielu rodzin. Przypominamy, że obecnie limit dochodu ulgi na dziecko wynosi:

  • 112 000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (nie kwalifikują się tu osoby, w stosunku do których orzeczono separację, osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę w więzieniu);
  • 112 000 zł w przypadku podatnika samotnie wychowującego dziecko;
  • 56 000 zł w przypadku podatnika niebędącego w związku małżeńskim (także jeśli tak było przez część roku).

Od 2022 roku będzie obowiązywała nowa kwota wolna od podatku. Polski Ład (w ramach którego nastąpi zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie) zagwarantuje, że pracownicy zarabiający najniższą krajową nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. W ich przypadku będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne, które musiałby być równe lub wyższe niż ulga na dziecko, aby opłacać się rodzicom. Niestety, w przypadku osób zarabiających najniższą krajową jest to warunek niemożliwy do spełnienia.

Więcej o: