Od połowy lutego możemy rozliczać PIT-y za ubiegły rok. Dla wielu rodzin ten czas jest okazją do podreparowania budżetu za sprawą zwrotu podatków oraz ulg, w tym prorodzinnej. Prawo do ulgi przysługuje prawnym opiekunom, oraz rodzicom zastępczym, którzy spełnią określone kryterium dochodowe.
Więcej artykułów na temat świadczeń prorodzinnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby dzieci. W zeznaniu podatkowym za 2021 rok (składanym w 2022 roku) podatnicy mogą odliczyć:
Dokumenty należy złożyć do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Osoby, które szybko dopełnią formalności, mogą zobaczyć na koncie środki już po tygodniu oczekiwania.
Od przyszłego roku za sprawą Polskiego Ładu zostaną jednak wprowadzone zmiany, które okażą się niekorzystne dla wielu rodzin. Przypominamy, że obecnie limit dochodu ulgi na dziecko wynosi:
Od 2022 roku będzie obowiązywała nowa kwota wolna od podatku. Polski Ład (w ramach którego nastąpi zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie) zagwarantuje, że pracownicy zarabiający najniższą krajową nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. W ich przypadku będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne, które musiałby być równe lub wyższe niż ulga na dziecko, aby opłacać się rodzicom. Niestety, w przypadku osób zarabiających najniższą krajową jest to warunek niemożliwy do spełnienia.