Te imiona dla dzieci będą popularne w 2022 roku. Sprawdź listę najczęściej wybieranych imion w Polsce

Ranking najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek na najwyższych pozycjach często nie zmienia się od lat. Jeśli chodzi o najchętniej nadawane imiona, w ciągu ostatnich dziesięciu lat trendy nieco się zmieniły. Od kilku lat w rankingach najpopularniejszych i najpiękniejszych imion - Polacy są zgodni i stawiają na te związane z rodzinnymi tradycjami.

W oparciu o statystyki można stwierdzić, że zmiany w trendach imion zachodzą bardzo powoli, wręcz etapami. I całkiem prawdopodobne, że najchętniej nadawanymi imionami w 2022 roku będą te z 2021 roku, czyli Zofia i Antoni. Imiona te wygrywają rankingi popularności już kolejny rok z rzędu.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej informacji o dzieciach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Top 5 najpopularniejszych imion dla dziewczynek

Wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek na 2022 rok królują polskie imiona, które od kilku lat są w ścisłej czołówce. Tutaj akurat nie ma zaskoczenia. Rodzice w większości przypadków skłaniają się ku tym bardzo tradycyjnym, które nosiły kiedyś nasze babcie.

Zofia – jeszcze w 2015 roku było na 5. miejscu w rankingach, jednak obecnie jest tak popularne, że prawdopodobnie w roku 2022 wskoczy na szczyty rankingów. To imię pochodzenia greckiego, które oznacza mądrość.

Hanna – w 2020 roku była na 4. miejscu, a obecnie jest na 3. Przy tendencji rosnącej, Hanna ma szansę na 2. miejsce w 2022 roku.

Zuzanna – obecnie to imię jest na 1. miejscu w rankingach na rok 2021, a rok wcześniej zajmowało 2. miejsce. Rosnąca popularność dwóch pierwszych imion może sprawić, że Zuzanna nadal będzie w ścisłej czołówce, ale jednak nieco spadnie jego popularność.

Pola – jeszcze w 2020 roku Pola zajmowała w rankingach popularności dopiero 11. miejsce. Jej popularność jest tak duża, że wielu przewiduje, że Pola znajdzie się wśród 5 najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2022 roku.

Laura – być może to za sprawą nadania tego imienia córce Roberta i Anny Lewandowskich, ale w 2020 Laura była na 10. miejscu w rankingach, a w 2021 roku wskoczyła już na 6. miejsce. W tym roku może znaleźć się na podium.

Top 5 najpopularniejszych imion dla chłopców

W czołówce rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców od kilku lat zmiany są niewielkie, wręcz kosmetyczne. Wszystkie one, to te najpopularniejsze imiona, tradycyjne, które rodzice nadają dzieciom często po przodkach – dziadkach i pradziadkach.

Antoni – to imię w rankingach króluje od lat. Na 1. miejscu był w zestawieniu na rok 2020 i 2019, a wcześniej zawsze w ścisłej czołówce.

Jan – jest w zestawieniu 5 najpopularniejszych imion od kilku lat. Na 2. miejsce wskoczył w 2019, wcześniej był dosyć długo na 3. miejscu (2018 i 2017 roku). W 2020 i 2021 nadal na 2. miejscu. Prawdopodobnie rok 2022 zostanie bez zmian.

Aleksander – w roku 2021 odczuło się jego zwiększającą znowu popularność, bo zajął 3. miejsce (awans z miejsca 4.). Ale wcześniej w 2020, 2019 i 2018 zajmował zawsze 4. i 5. miejsce, więc to od wielu lat jedno z najbardziej popularnych imion wśród polskich chłopców.

Franciszek – imię to w 2020 roku zajmowało w rankingach 5. miejsce, ale odnotowano jego znowu zwiększającą się popularność, bo w obecnym 2021 roku wskoczyło już na 4. miejsce. Przewiduje się, że jego duża popularność nadal będzie się utrzymywała w 2022 roku.

Jakub – w 2021 roku to imię, które znalazło się na 5. miejscu w top 5 najpopularniejszych męskich imion nadawanych dzieciom. I, mimo że imię Jakub ma od roku tendencję spadkową (bo w 2020 zajmował 3. miejsce), to według prognoz utrzyma się w ścisłej czołówce.

Moda na imiona zmienia się co kilka lat

Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, często zastanawiają się, jakie jest najpopularniejsze imię w Polsce. Sytuacja zmienia się co kilka lat. Jeszcze niedawno królowały nowoczesne imiona, np. imiona angielskie. Obecnie nastała moda na tradycyjne polskie imiona. Co będzie za kilka lat? Czas pokaże.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: