Imiona o wyjątkowym znaczeniu. Wśród nich Europa, Achacjusz i Amalgund

Oryginalne imiona dla dziewczynek i chłopców też mogą być piękne. Niektórzy rodzice wybierają te najpopularniejsze, inni wolą imiona rzadko spotykane, a jeszcze inni stawiają na ich wyjątkowe znaczenie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Oryginalne imiona dla dziewczynek i chłopców zyskują na popularności. Choć na szczytach rankingów popularności imion żeńskich i męskich znajdziemy nie najdziwniejsze imiona dla dzieci, a klasyczne imiona (takie jak Zofia czy Adam, które czerpią z polskiej tradycji), rzadkie imiona spotykane są coraz częściej. Nie brakuje też angielskich imion żeńskich, a także imion znanych w innych krajach, jak np. węgierska Europa (pisownia obcojęzyczna: Európa).

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej informacji na tematy związane z dziećmi znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Europejskie trendy wśród celebrytów

Nasi europejscy sąsiedzi wydają się być dość odporni na mody przynoszone przez celebrytów. Owszem, odnotowano zwiększoną liczbę George'ów (Jerzych), czy Charlotty po urodzeniu Royal Baby. Imiona udziwnione, jak dzieci Beckhamów (Brooklyn Joseph, Romeo James, Cruz David i Harper Seven – czyli w wolnym tłumaczeniu Nowojorska Dzielnica Józef, Romeo Jakub, Krzyż Dawid oraz Harper Siódemka) to wciąż wyjątki niewpływające na statystykę, a jak to wygląda u nas?

Anna DereszowskaDereszowska mówi o imieniu syna. Używa uroczego zdrobnienia. "Podsunęły nam dzieci"

Niewątpliwie prekursorem nadawania dzieciom międzynarodowych imion był w Polsce Michał Wiśniewski. I choć Xavier Michał, Fabienne Marta, Etiennette, Vivienne Vienna. Córki Katarzyny Figury, Kaszmir Amber i Koko Claire również są dość oryginalne. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że są nawiązaniem do indyjskim korzeni ich taty i byłego męża aktorki, Kaia Schoenhalsa, ten wybór staje się bardziej zrozumiały. W nietypowy sposób swoją córkę nazwała również Lara Gessler. Jej pociecha otrzymała imię Nena, które wywodzi się z kultury rzymskiej i hebrajskiej.

Powraca moda na starodawne imiona

Coraz więcej polskich gwiazd stawia na starodawne imiona. Jedną z nich jest Zofia Zborowska-Wrona, która od niedawna jest mamą Nadziei. 

Pięknym imieniem dla dziewczynki (jeśli nie pierwszym, to drugim) mogą okazać się również takie dawne imiona żeńskie, które posiadają głębsze znaczenie i coraz częściej są wybierane przez rodziców. Będą to np. takie imiona jak: Radochna (imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego; znaczenie imienia: "ciesząca się sławą i szacunkiem"), czy Żywia (imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego; Żywia była słowiańską boginią życia i płodności).

Ukraina i Taras, czyli moda nie tylko na barszcz po ukraińsku

Wielu rodziców postanowiło pójść o krok dalej i wybrać imię Europa (to akurat bardzo popularne imię wśród węgierskich dziewczynek) dla swojej pociechy. Niektórzy intensywnie myślą nad Ukrainą – jako imieniem dla dziewczynki, w myśl solidarności z Ukraińcami, którzy uciekają przed wojną.

Natomiast, jeśli chodzi o męskie imiona – to renesans przeżywają również te, o wyjątkowym znaczeniu. Podajemy kilka przykładów:

  • Achacjusz – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od "achatius", lub "agathangelos" oznaczających "anioł boży" lub "czyniący cuda";
  • Amalgund -  imię pochodzi prawdopodobnie z języka starogermańskiego i wywodzi się ze słów: "amal" – "dzielny", "gunt" – "walka";
  • Barnaba – imię to pochodzi z języka hebrajskiego; "Bar-nebuh" znaczy "syn pocieszenia", "syn proroctwa", "syn nauczania";
  • Taras – imię pochodzenia ukraińskiego; śpiewna, szeroka, niezrozumiała i radosna dusza ukraińska znalazła pełne odzwierciedlenie w charakterze mężczyzny o tym imieniu.

Zuzia, bohaterka cyklu 'Szczerze po porodzie'Podczas porodu usłyszałam: "Pani nie jęczy, bo dziecko się denerwuje"

Imiona rzadziej spotykane nie są już powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie. Oryginalność od samego początku jest pewnym rodzajem wyróżnienia wśród rówieśników – jedni nie lubią wyróżniać się w tłumie, inni uwielbiają być na pierwszym planie. Z tego właśnie względu obecnie nie ma reguły, które imię dla dziecka jest najlepsze. Tak naprawdę wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji rodziców.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: