Zobacz wideo
Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!
Symbole wielkanocne - historia. Słowo klucz radość i nowy początek
Najmłodszym Wielkanoc kojarzy się z zabawą: malowanie jajek, pakowanie koszyczka, spotkania rodzinne oraz beztroskie poszukiwanie jajek w ogrodzie. Także w kwestii historii symboli wielkanocnych warto bazować na tej radości i właśnie wokół tego słowa zbudować narrację, którą dzieci będą mogły zrozumieć i po dziecięcemu oswoić. Od czego zacząć? Poniżej prezentujemy konkretne informacje w odpowiedzi na pytanie, jakie są symbole wielkanocne i co trzeba wiedzieć na ten temat.
Wielkanoc 2022 : kiedy wypada? Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?
Jakie są symbole wielkanocne - ważne informacje
To, jakie są symbole wielkanocne, powinno wiedzieć każde dziecko. Jednak opowieści na temat Wielkanocny, warto zacząć od informacyjnej bazy. Z pewnością trzeba przedstawić dziecku kilka przydatnych podstaw, które można przekazać w różnej formie w zależności od wieku. Na początek podajemy kilka ważnych informacji na temat nadchodzących świąt:
- Polska nazwa świąt, czyli "Wielkanoc" odnosi się bezpośrednio do nocy z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Jeśli chodzi natomiast o angielską nazwę, czyli Easter wskazuje się, że słowo to pochodzi od pogańskiej bogini wiosny i płodności Eostre.
- Data świąt wielkanocnych jest ruchoma, co oznacza, że każdego roku święta wypadają innego dnia. Ogólna zasad mówi o tym, że Wielkanoc obchodzimy w pierwszą niedzielę po pełni księżyca.
- Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kalendarzu Chrześcijan. Święto zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, można opisać dzieciom jako zwycięstwo życia nad śmiercią lub po prostu święto wielkiej radości i nowego początku.
- Wielkanoc poprzedza 40-dniowy post, który rozpoczyna się w Środę Popielcową.
- Tydzień przed Wielkanocą nazywamy Wielkim Tygodniem, który ma swój początek w Niedzielę Palmową. W skład Wielkiego Tygodnia wchodzą też Wielki Czwartek (dzień ostatniej wieczerzy), Wielki Piątek (dzień ukrzyżowania Chrystusa) i Wielka Sobota, czyli dzień Zmartwychwstania.
Jajko wielkanocne: rysunek to idealny sposób tworzenia świątecznych ozdób
Symbole wielkanocne - lista, którą warto znać
Jeśli chodzi o listę symboli wielkanocnych, ponownie rozmowę na ich temat należy dostosować do wieku dziecka. Małym dzieciom wystarczą podstawy oraz ogólny opis wielkanocnych zwyczajów bez wchodzenia w trudne szczegóły. Starsze dzieci otrzymają pełen kontekst ze szkoły, od rodziców oraz dziadków.
Lista symboli wielkanocnych:
- Baranek symbolizuje odkupienie grzechów i przezwyciężenie zła.
- Jajko symbolizuje życie oraz nowy początek, wraz z mięsem i mlekiem właśnie te produkty były zakazane podczas trwania Wielkiego Postu.
- Tradycja malowania pisanek wywodzi się z dawnego zwyczaju malowania jaj na czerwono, symbol krwi Chrystusa. Maluchom można opowiedzieć o dawnych zwyczajach malowanie jajek woskiem lub skrobania wzorów na farbie z łusek cebuli.
- Koszyczek wiklinowy wielkanocny - uważa się, że może on symbolizować wytrwałość.
- Do koszyczka wielkanocnego wkładamy bułkę jako symbol bułek pieczonych przez mnichów, którzy karmili nimi ubogich. Chleb w koszyczku może także symbolizować Ofiarę Chrystusa.
- Wędlina i mięso w koszyczku symbolizują dostatek.
- Sól i pieprz jako element święconki także mogą symbolizować dostatek.
- Chrzan, który kojarzy się z goryczą, może być utożsamiany z męką Chrystusa.
- Babka wielkanocna często przedstawiana jest jako symbol doskonałości.
- Zając jest optymistycznym symbolem zwiastującym wiosnę i radość.
- Bukszpan, którym przystraja się koszyczek, związany jest z odrodzeniem i życiem wiecznym.
- Palma wielkanocna - upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy.
- Paschał - świeca, która symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
- Woda, która stanowi źródło życia, jest symbolem odrodzenia ciała i ducha.
- Olej, który jest wykorzystywany podczas mszy świętej, jest symbolem darów Ducha Świętego.
Zobacz też: Pisanki wielkanocne - wzory, techniki i zwyczaj malowania jajek. Zobacz, co warto o nich wiedzieć