Pierwsza komunia święta. Sezon coraz bliżej, a w niektórych sytuacjach ksiądz może nie dopuścić dziecka do sakramentu

Pierwsze komunie święte odbywają się zwyczajowo w maju. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich rodzin dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Okazuje się jednak, że ksiądz może nie dopuścić dziecka do sakramentu pierwszej komunii świętej. Dlaczego?

Pierwsza komunia święta. Kwiecień, maj, czasem czerwiec

Pierwsze komunie święte to stały element kalendarza liturgicznego w kościele katolickim. Dziewczynki ubrane w białe sukienki, chłopcy w odświętne garnitury (choć coraz częściej dzieci wkładają w te dni alby) to tradycja. Zwyczajowo uroczystości odbywają się w maju. W niektórych parafiach – tych licznych – pojawiają się też dodatkowe terminy kwietniowe lub czerwcowe. Ostateczne decyzje o kształcie całej ceremonii podejmuje proboszcz.

Pierwsza komunia święta. Ksiądz może nie dopuścić dziecka

Najważniejszym warunkiem przyjęcia pierwszej komunii świętej jest przyjęcie pierwszego sakramentu – chrztu świętego. Ale to nie jedyne wymagania względem dziecka.

Dzieci muszą uczestniczyć w spotkaniach przygotowujących do przyjęcia sakramentu, w lekcjach religii, chodzić do kościoła. Gdy nie spełniają tych warunków, ksiądz może odmówić udzielenia sakramentu.

Kan. 913: § 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.
§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.
Kan. 914: Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

- czytamy w prawie kanonicznym.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku
Więcej o:
Copyright © Agora SA