500 plus zostanie podniesione przez inflację? Matka: "Nie da się wyżyć z pensji"

500 plus co miesiąc zasila budżet domowy wielu polskich rodzin. Galopująca inflacja i drożyzna w sklepach sprawia, że rodzice zastanawiają się nad waloryzacją 500 plus. Czy rząd zdecyduje się na podniesienie kwoty? - Gdyby nie dodatkowe świadczenia, to nie wiem na jakim poziomie żyłyby polskie rodziny - mówi matka dwójki dzieci w rozmowie z eDziecko.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

500 plus to dodatkowe świadczenie ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Ostatnio prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji programu "Rodzina 500 Plus". Czekają nas spore zmiany. Od 1 stycznia 2022 roku programem "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak obecnie samorządy. Zmienia się także sposób składania wniosków. Od 2021 roku zmienił się także okres rozliczeniowy, ale zmian w wysokości świadczenia jeszcze nie było. Waloryzacja 500 plus to temat, który szczególnie interesuje rodziców w obliczu galopującej inflacji.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Waloryzacja 500 plus będzie możliwa? Galopująca inflacja przeraża rodziców

Inflacja sprawiła, że 500 plus nie pełni dotychczasowej roli, a polskie rodziny nie odczuwają znacznej pomocy w domowym gospodarstwie. Rodzice zauważyli, że w ciągu pięciu lat ceny wszystkich towarów wzrosły, a świadczenie straciło swoją wartość. Coraz częściej pojawiają się dyskusje o waloryzacji 500 plus. Jest ono coraz mniej warte. Czy rząd podwyższy świadczenie?

W tym roku na pewno nie planujemy waloryzacji świadczeń "Rodzina 500 Plus". Przede wszystkim planujemy rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno to bezpośrednie finansowe, ale też na poziomie zmian w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym

- powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez money.pl i tym samym zakończyła liczne dyskusje dotyczące waloryzacji świadczenia.

Matka dwójki dzieci: "Odczuwamy tą inflację. Wszystkie jest strasznie drogie"

Jedna z wielodzietnych mam w rozmowie z eDziecko.pl opowiedziała, jaką rolę pełnią dodatkowe świadczenia w jej rodzinie. Kobieta podkreśliła, że jak w każdym większym gospodarstwie domowym, rodzice dość mocno zwracają uwagę na pieniądze, które zapewniają im i ich dzieciom godne życie.

Gdyby nie dodatkowe świadczenia, to nie wiem na jakim poziomie żyłyby polskie rodziny. Nie stać byłoby nas na dodatkowe zajęcia dla dzieci, czy wyjazd na upragnione wakacje przynajmniej ten jeden raz w roku. Odczuwamy tą inflację. Wszystkie jest strasznie drogie. Nie da się wyżyć z pensji

- poinformowała kobieta. 

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: