Kiedy chrzest w Kościele Katolickim jest nieważny? Czasami decyduje o tym mała pomyłka

Do ważnego udzielenia chrztu konieczna jest obecność czterech elementów. Jeśli brakuje któregoś z nich, sakrament nie jest ważny.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Krupy:

Chrzest w wyznaniach chrześcijańskich to pierwszy sakrament, którego celem jest zmazanie grzechu pierworodnego przez symboliczne polanie wodą lub zanurzenie w wodzie. Aby był ważny, nie może zabraknąć żadnego z czterech elementów - formy, materii, intencji szafarza oraz właściwej dyspozycji przyjmującego chrzest. Zgodnie z Prawem Kanonicznym chrztu udziela ksiądz lub zakonnik. W wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy istnieje ryzyko nagłego zgonu, może zrobić to inna osoba. 

Kościół. Msza święta (zdjęcie ilustracyjne)Chrzest jako sakrament pójdzie w zapomnienie? "Rodzina naciska, dla mnie bezsens"

Przed chrztem dziecka rodzice muszę dopełnić formalności w kancelarii parafialnej. Muszą przygotować:

  • aktu ślubu kościelnego rodziców;
  • akt urodzenia dziecka;
  • zaświadczenia chrzestnych o tym, że są wierzący i praktykujący (z parafii). 

Kiedy chrzest nie jest ważny?

Czasami już po latach okazuje się, że chrzest nigdy nie był ważny. Przypomina o tym historia ze Stanów Zjednoczonych. Ojciec Andres Arango z diecezji Phoenix przez prawie 20 lat udzielał nieważnych chrztów. Całą historię przeczytasz tutaj:

zdjęcie ilustracyjne.Przez 20 lat udzielał nieważnych chrztów. "Głęboko żałuję swoich błędów"

Do ważnego udzielenia sakramentu chrztu konieczna jest obecność czterech elementów: materii, formy, intencji szafarza i właściwej dyspozycji przyjmującego chrzest. Jeśli którego z nich brakuje, chrzest jest nieważny

- dowiadujemy się z artykułu na ten temat, który pojawił się na serwisie Deon. Wiele osób może zastanawiać, co oznaczają wymienione elementy. Oto proste wyjaśnienie:

  • materia - to woda święcona;
  • forma - powołanie się na Trójcę Świętą w modlitwie;
  • intencja - szczera chęć działania w imieniu kościoła;
  • dyspozycja - wola przyjęcia chrztu.

Ostatni element wywołuje liczne pytania. To dlatego, że zazwyczaj chrzest przyjmują bardzo małe dzieci. Co ciekawe, w takich przypadkach Kościół Katolicki uznaje, że taka wolna istnieje domyślnie.

Rodziny12 tysięcy na dziecko. "Podnieście płace. Wtedy co niektórzy ruszą się do pracy"

Więcej o: