Ulga prorodzinna 2021. Ostatni dzwonek, by skorzystać. Zostało niewiele czasu

Ulga prorodzinna 2021 przysługuje rodzicom, opiekunom oraz rodzicom zastępczym. Powinniśmy jak najszybciej złożyć rozliczenie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Już naprawdę niewiele czasu zostało, aby dopełnić wszystkich koniecznych formalności.

Ulga prorodzinna 2021. Zasady ogólne

Zasady przyznawania ulgi na dzieci są niezmienne. Ulga prorodzinna 2021 należy się:

  • rodzicom;
  • opiekunom prawnym;
  • rodzicom zastępczym.

Ponadto rodzice muszą pełnić faktyczną władzę nad potomstwem, samo płacenie alimentów nie wystarczy. Kolejnym warunkiem jest limit dochodu. Ten liczy się, gdy wychowujemy jedno dziecko. Tak wyglądają zasady:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.
Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga prorodzinna 2021. Warto się pośpieszyć

Warto się pośpieszyć. Jeśli jeszcze nie złożyliście zeznań podatkowych, lepiej to zrobić jak najszybciej. Formalnie można to zrobić od połowy lutego do 30 kwietnia. To obowiązek każdego podatnika. Osoby, które złożyły pity do końca lutego, już dostały przelewy ze zwrotem podatku na wskazany w drukach numer konta bankowego. Zasada jest prosta, im szybciej dopełnimy formalności, tym szybciej zobaczymy zastrzyk gotówki na naszym koncie. Podatnicy, którzy będą zwlekać i złożą zeznania podatkowe pod koniec wskazanego przez Urząd Skarbowy terminu, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Pieniądze mogą dostać nawet dopiero w maju czy czerwcu. Dlaczego? Na ostatnią chwilę rozlicza się naprawdę duża część Polaków. Urzędnicy potrzebują więc więcej czasu, aby przeanalizować wszystkie druki i przyjąć pity.

Więcej o: