Jajka: szablon. Jakie wielkanocne wzory warto umieścić na pisankach?

Gdy przyjdzie nam z dzieckiem rysować wielkanocne jajka, szablon może być niezwykle pomocny. Choć można go wykonać samodzielnie, to jednak w sieci dostępnych jest coraz więcej gotowych szablonów, które można wykorzystać podczas prac plastycznych, szczególnie wówczas, gdy wielkanocne pisanki chcą namalować najmłodsi.
Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Szablony jajek: wybór wzorów jest ogromny

Szablony jajek są niezwykle różnorodne, a dodatkowo można wykorzystać je na różne sposoby. Oczywiście głównym celem funkcjonowania szablonów jajek wielkanocnych w sieci jest umożliwienie najmłodszym wykonania papierowych ozdób świątecznych, ale spełniają one również inne, cenne funkcje. Najczęściej gotowe szablony wykorzystywane są przez dzieci jako kolorowanki – jajka z wydrukowanymi wzorami wystarczy zapełnić kolorami z pomocą kredek, pasteli, flamastrów lub farb. Niektóre szablony jajek mają jednak zaznaczone linią przerywaną szlaczki, które dziecko przed pokolorowaniem pisanki musi samodzielnie narysować. Takie szlaczki są doskonałą okazją do ćwiczeń grafomotorycznych, które maluch wykonuje podczas świetnej zabawy. Samo malowanie szablonów też może odbywać się w rozmaity sposób: można skorzystać z metod tradycyjnych i takich narzędzi, jak choćby pędzelek, ale można też malować palcami czy patyczkami do uszu, wykorzystać płatki kosmetyczne, plastelinę, kolorowy papier, a nawet stemple z ziemniaków. Warto wraz z dzieckiem puścić wodze wyobraźni i stworzyć interesującą pracę plastyczną, która nie tylko będzie okazją do wspólnej zabawy, ale w perspektywie udekoruje nasze mieszkanie na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy.

Jajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjneJajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjne Vallis/shutterstock.com

Jajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania 'pisanek'. Zdjęcie ilustracyjne Jajko wielkanocne: rysunek to idealny sposób tworzenia świątecznych ozdób

Jajko wielkanocne: szablon szablonowi nierówny

Aby wykonać z dzieckiem jajko wielkanocne, szablon warto znaleźć w sieci i wydrukować wcześniej. Przy czym pamiętajmy, że możemy spotkać różne rodzaje szablonów:

  • szablon z gotowymi wzorami – tu królują szlaczki, kropki, paski, kwiatki, ale i typowo wielkanocne grafiki: kurczaczki, bazie, króliczki czy baranki;
  • szablon ze szlaczkami do poprawienia;
  • szablon z wzorami do wycięcia;
  • szablon jajka bez wzorów.

Szablony z gotowymi wzorami są atrakcyjne szczególnie dla najmłodszych dzieci. Wystarczy je pokolorować lub pomalować dowolną techniką i efekt zostanie osiągnięty. Odrobinę starsze dzieci z powodzeniem poradzą też sobie z szablonami, na których przerywaną linią zaznaczono szlaczki do poprawienia. Rysując wzory nasi milusińscy wzmocnią małą motorykę, a w dalszej kolejności również będą mogli pokolorować swoją pisankę. Zdecydowanie inne wyzwania stawiają przed najmłodszymi pozostałe rodzaje szablonów.

Jajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjneJajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjne Valgo/shutterstock.com

Jeśli przygotujemy dziecku szablon z wzorami do wycięcia, powinniśmy je także zaopatrzyć w kolorowy papier lub bibułę i klej. Oczywiście dziecko może potrzebować naszej pomocy, szczególnie przy wycinaniu wzorów w jajku. Po ich wycięciu pisankę należy odwrócić tyłem do przodu i przykleić do niej bibułę (lub ewentualnie kolorowy papier). W ten sposób otrzymamy pisankę – witraż, która stanie się idealną ozdobą okienną.

Pisanki wielkanocne - wzory, które warto wykorzystać, ozdabiając jajka Pisanki wielkanocne - wzory, techniki i zwyczaj malowania jajek

Największe możliwości stwarza szablon jajka bez wzorów. Można go udekorować dowolną techniką plastyczną. Dziecko może więc narysować na nim własne wzory lub szlaczki. Świetnym pomysłem może okazać się przygotowanie stempelków z ziemniaków i ozdobienie nimi pisanki. Możemy dziecko zachęcić do malowania farbami przy pomocy palców – to ciekawe ćwiczenie, które przy okazji uwrażliwi skórę dłoni, nauczy dziecko poznawać faktury i eksperymentować, a dodatkowo rozluźni mięśnie i wpłynie na rozwijanie umiejętności manualnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jajko ozdobić wzorami z plasteliny – przyklejanie plasteliny do powstającej pisanki również jest świetnym ćwiczeniem dla paluszków naszego dziecka. Szablon jajka warto, przed przystąpieniem do oklejania go plasteliną, zalaminować.

Jajka szablon. Zdjęcie ilustracyjneJajka szablon. Zdjęcie ilustracyjne Katy Loreley/shutterstock.com

Interesującym pomysłem może okazać się wykorzystanie do ozdobienia papierowej pisanki kolorowego makaronu. Szablon jajka należy wyciąć z bloku technicznego lub brystolu. Makaron o różnych wzorach warto zafarbować z pomocą barwników spożywczych – należy pamiętać, by nie moczyć go w wodzie z barwnikiem dłużej, niż 10 minut. Po wyschnięciu będzie świetnym elementem zdobniczym do pisanek. Wystarczy ułożyć z niego dowolny wzór na szablonie jaja i przykleić z pomocą kleju introligatorskiego. Gdy tylko klej wyschnie – dzieło jest gotowe.

Niezwykle prostym i efektownym sposobem na wykonanie wielkanocnej pisanki jest wykorzystanie kolorowych taśm samoprzylepnych. Na brystolu wydrukować lub odrysować należy szablon jaja (najlepiej tak, by kontur prześwitywał po drugiej stronie), następnie odwrócić karton na drugą stronę i przyklejać kolejno paski taśmy koło siebie. Później pozostaje tylko wyciąć jajo i pisanka gotowa!

Jajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjneJajka - szablon. Zdjęcie ilustracyjne Filmaks/shutterstock.com

 Zobacz też: Jajka ze styropianu na Wielkanoc: alternatywa dla pisanek, która ozdobi mieszkanie na święta [ZDJĘCIA]

Więcej o: