Jajko wielkanocne: rysunek to idealny sposób tworzenia świątecznych ozdób przez najmłodszych

Zbliżają się święta i czas pomyśleć o tym, jak wykonać jajko wielkanocne. Rysunek może być dobrym sposobem na stworzenie świątecznej ozdoby zwłaszcza przez najmłodszych domowników. Zamiast dekorować prawdziwe jajka (które mogą się potłuc), kruche wydmuszki czy jajka ze styropianu, do czego potrzebna jest spora sprawność manualna i odrobina umiejętności, można jajko po prostu narysować.

Jajko wielkanocne: jak zrobić efektowną ozdobę świąteczną z papieru?

W wielu domach przed świętami dzieci wykonują niejedno jajko wielkanocne. Jak zrobić jednak taką ozdobę, jeśli maluch chce być samodzielny, a wykonanie pisanki na prawdziwym jajku, wydmuszce czy jajku styropianowym przerasta jak na razie jego możliwości? Warto pisankę po prostu narysować. Dzieci uwielbiają rysować, a zajęcie to jest dla nich nie tylko doskonałą rozrywką, ale także możliwością rozwijania wyobraźni i doskonalenia umiejętności manualnych. A świąteczne jajko można pokolorować, ozdobić własnymi wzorami, bądź udekorować na wiele interesujących sposobów.

  • gotowy szablon

Najprościej jest skorzystać z gotowego szablonu. W Internecie znajdziemy wiele szablonów jajek wielkanocnych. Można wydrukować pojedynczą pisankę, komplet jajek do pokolorowania, jajko – kolorowankę z kurczaczkiem czy też koszyczek z pisankami. Każdy ze znalezionych w sieci szablonów będzie miał już narysowane wzory – wystarczy je pokolorować tak, jak fantazja podpowiada. Zatem oprócz wydrukowanego gotowego szablonu i nożyczek warto zaopatrzyć się w kolorowe kredki, pastele, świecówki lub flamastry, można też sięgnąć po farby lub klej brokatowy, a ukończoną pracę plastyczną można zawiesić z pomocą sznurka lub tasiemki w dowolnym miejscu mieszkania.

  • własne wzory

Warto jednak pozwolić dziecku przyozdobić pisankę własnymi, wymyślonymi przez nie wzorami. W tym celu należy na białym brystolu narysować kształt jajka (lub kilku), wyciąć je i oddać w ręce naszego milusińskiego. Młody artysta z pewnością ozdobi swoje pisanki niebanalnymi wzorami, znacznie różniącymi się od klasycznych szlaczków obecnych na internetowych szablonach. Takie jajka wielkanocne mogą stanowić atrakcyjną dekorację naszego domu na święta.

Jajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania 'pisanek'. Zdjęcie ilustracyjneJajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania 'pisanek'. Zdjęcie ilustracyjne Maya Kruchankova/shutterstock.com

  • witraż

Nieco starsi artyści mogą pokusić się o wykonanie pisanki a la witraż. Jest to nieco bardziej pracochłonne zajęcie, ale efekt z pewnością będzie wart włożonej pracy. Aby wykonać pisankowy witraż należy odwzorować szablon na brystolu lub kolorowym papierze, a następnie wyciąć nie tylko kształt jajka, ale także wewnętrzne elementy wzoru. Następnie trzeba podkleić pisankę od tyłu kolorową bibułą. Tak udekorowane jajka mogą stać się interesującą ozdobą okna na czas Świąt Wielkiej Nocy.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu
  • wyklejanka

Wykonane przez dziecko pisanki nie muszą być wyłącznie pokolorowane lub namalowane. Warto też skorzystać z różnych technik wyklejania. Na przygotowany papierowy szablon jajka można naklejać wydzierane kawałki kolorowego papieru czy też gotowe wzory wycięte np. z serwetek. Do przyozdobienia papierowej pisanki można użyć ulubionych naklejek, guzików, koralików lub innych elementów, które można przykleić do szablonu. Wart wykorzystania może okazać się także kolorowy brokat. Możliwości jest naprawdę wiele!

Jajko wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjneJajko wielkanocne. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

  • dla zaawansowanych: pisanki 3D

Jeśli jednak nasze dziecko ma już sporą wprawę w malowaniu, być może zamiast kolorowanek warto sięgnąć po pisanki 3D? Pozwólmy, by nasza pociecha spróbowała udekorować jajko ze styropianu. Wystarczą odpowiednie flamastry lub farby oraz dobrze zabezpieczone stanowisko pracy, by z niewielką pomocą z naszej strony, powstała pisanka, która będzie mogła z powodzeniem ozdobić świąteczny stół, udekorować parapet, kominek lub doniczkę z kwiatkiem. Pozwólmy naszemu dziecku puścić wodze fantazji i stworzyć trójwymiarową ozdobę wielkanocną.

Niezależnie od tego, jaką metodę wykonania jajek wielkanocnych wybierzemy, warto pamiętać, że liczy się nie tylko efekt. Choć powstanie jedynej i niepowtarzalnej ozdoby świątecznej jest z pewnością niezwykle ważne (zwłaszcza dla jej twórcy), to równie istotny jest czas spędzony na wspólnym tworzeniu dekoracji na święta. Dziecko aktywnie włącza się w przygotowania do Świąt Wielkanocnych, ma swój udział w tworzeniu świątecznego nastroju, a przy okazji spędza czas z najbliższymi. Wspólne wykonywanie prac plastycznych jest nie tylko świetnym sposobem na organizację czasu wolnego, ale także wpływa na rozwój zdolności manualnych oraz wyobraźni młodego człowieka.

Zobacz też: Wielkanoc 2022. Za ile dni Święta Wielkanocne? Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Więcej o: