Jajka ze styropianu na Wielkanoc: alternatywa dla pisanek, która ozdobi mieszkanie na święta [ZDJĘCIA]

Choć same w sobie wyglądają niepozornie, jajka ze styropianu na Wielkanoc to doskonały pomysł na dekorację świątecznego stołu bądź jego otoczenia. Sprawdzamy, jak ozdobić jajka ze styropianu by uzyskać niebanalne ozdoby wielkanocne.

Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? Garść propozycji

Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? Propozycji jest wiele! Przedstawiamy kilkanaście pomysłów na wykonanie świątecznych dekoracji.

Jajka ze styropianu na Wielkanoc - zobacz, jak je udekorować. Zdjęcie ilustracyjneJajka ze styropianu na Wielkanoc - zobacz, jak je udekorować. Zdjęcie ilustracyjne Irina Yusupova/shutterstock.com

Jajka malowane

Jajka wyrównać papierem ściernym, a następnie zagruntować białą farbą. Pomalować jajka na dowolnie wybrane kolory (w przypadku farb akrylowych nie używać zbyt dużo wody) i pozostawić do wyschnięcia. Dla uzyskania efektu jaj przepiórczych można na nie strzepnąć kontrastującą farbę z pędzla – i gotowe!

Malowanie jajek. Zdjęcie ilustracyjneMalowanie jajek. Zdjęcie ilustracyjne BlueOrange Studio/shutterstock.com

Jajka w brokacie

Jajka nadziać na patyczki do szaszłyków i posmarować klejem. Na klej wysypać brokat – może być w jednym kolorze, a można też zrobić kilka kolorowych warstw na styropianowym jajku. Tak ozdobione jajko będzie się pięknie prezentowało na przykład w doniczce z rośliną.

Jajka w brokacie. Zdjęcie ilustracyjneJajka w brokacie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Jajka decoupage

Oprócz jajek ze styropianu należy przygotować serwetki, nożyczki, pędzel oraz klej do decoupage. Z serwetek wyciąć żądane motywy i rozdzielić do jednej warstwy. Ułożyć serwetkowy motyw na jajku i pędzlem nanieść klej od środka serwetki na zewnątrz. Okleić w ten sposób całe jajko.

Jajka decoupage. Zdjęcie ilustracyjneJajka decoupage. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w satynie

Do wykonania jajka w satynie, prócz jajka ze styropianu, konieczna będzie satynowa wstążka i szpilki. Wystarczy przymocować wstążkę na czubku jajka tak, by szpilka wystawała i owijać wstążką jajko wzdłuż w taki sposób, aby zakryć całość styropianu, zaczepiając wstążkę o szpilki wbite w czubek oraz dolną część jajka.

Jajko w satynie. Zdjęcie ilustracyjneJajko w satynie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w skorupkach

Pokruszone skorupki jajek również można wykorzystać jako ozdobę jajka ze styropianu. Wystarczy posmarować jajko klejem i obsypać je pokruszonymi skorupkami jajek. Efekt będzie imponujący!

Jajko w skorupkach. Zdjęcie ilustracyjneJajko w skorupkach. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w kółka z bibuły

Z różnokolorowej bibuły wyciąć kółka o średnicy około 1 centymetra. Rozcieńczyć klej niewielką ilością wody. Za pomocą pędzla posmarować klejem jajko i przyklejać kółka, dociskając je pędzlem. Kółka układać w taki sposób, by nie było widać białego styropianu. Odłożyć jajko do wyschnięcia.

Jajko w kółka z bibuły. Zdjęcie ilustracyjneJajko w kółka z bibuły. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko owinięte sznurkiem z bibuły

Z różnokolorowej bibuły odciąć plastry bibuły o szerokości około 2 centymetrów i zwinąć je w sznurek. Przygotować w ten sposób sznurki w różnych kolorach. Jajko posmarować klejem, zaczynając od górnej części. Poszczególne kolorowe sznurki przyklejać, układając je spiralnie. Można też tworzyć z nich fantazyjne wzory. Wystarczy odrobina wyobraźni.

Jajko owinięte sznurkiem z bibuły. Zdjęcie ilustracyjneJajko owinięte sznurkiem z bibuły. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w tkaninie

Potrzebne będą: jajko ze styropianu, nożyk tapicerski, tkanina, wstążka, nożyczki i szpilki. Jajko naciąć na cztery równe części przy pomocy nożyka tapicerskiego. Z tkaniny wyciąć czterokrotnie kształt ćwiartki jajka. Poszczególne kawałki tkaniny przyłożyć do jajka, krawędzie wpychając w nacięcia w jajku. Szczeliny przykryć wstążką i przypiąć ją szpilkami. Zamiast szpilek można użyć kleju na gorąco.

Jajko w tkaninie. Zdjęcie ilustracyjneJajko w tkaninie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w sznurku

Jajko wystarczy owinąć sznurkiem, przyklejając go klejem na gorąco. Można użyć tradycyjnego, szarego sznurka i uzyskać efekt minimalistyczny (tu sprawdzi się sznurek jutowy lub lniany), ale można też skorzystać z dwóch kolorów ozdobnego sznurka, tworząc pisankę w paski. Sznurek można zastąpić kolorową włóczką, jednak zdecydowanie łatwiej jest przykleić do jajka twardy sznurek, niż delikatną włóczkę.

Jajko w sznurku. Zdjęcie ilustracyjneJajko w sznurku. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko ozdobione mchem

Styropianowe jajko można również ozdobić sztucznym mchem. Dostępny jest on w marketach budowlanych, a do przymocowania jego kępek należy użyć kleju na gorąco. Po pokryciu jajka mchem, można przewiązać je ozdobnym sznureczkiem, dodać piórko lub inne ozdoby.

Jajko ozdobione mchem. Zdjęcie ilustracyjneJajko ozdobione mchem. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w koralikach

Potrzebne będą: jajko ze styropianu, sznur koralików oraz klej na gorąco. Jajko należy zacząć oklejać od czubka. Koraliki okręcać dookoła jajka, od czasu do czasu podklejając je klejem. Można użyć jednego sznura koralików, bądź wymieniać kilka, uzyskując ciekawy efekt kolorystyczny.

Jajko w koralikach. Zdjęcie ilustracyjneJajko w koralikach. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajko w pomponach

Gotowe pomponiki przykleić do jajka z pomocą kleju na gorąco. Należy dokładnie wykleić jajko, tak, by nie było widać styropianu. Można również zrobić baranka. Wówczas należy zostawić pusty jeden koniec jajka, dorysować pisakiem oczy i buzię oraz dokleić uszy. Na koniec dokleić nogi z większych pomponów. 

Jajko w pomponach. Zdjęcie ilustracyjneJajko w pomponach. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Pisanki a la karczoch

Różnokolorowe tasiemki o szerokości 2,5 centymetra pociąć na kawałki o długości 5 centymetrów. Jeden kawałek przypiąć szpilkami na czubku jajeczka. Z pozostałych fragmentów tasiemki uformować „rożki", zawijając rogi do środka. Poszczególne rożki przyczepiać wokół jaja obok siebie, tak by wypełnić całą pisankę.

Jajko w tkaninie. Zdjęcie ilustracyjneJajko w tkaninie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jajka literackie

Styropianowe jajka można ozdobić pociętymi w paseczki stronicami ze starych książek. Ważne jest, by okleić nimi styropian w ten sposób, by nie był on widoczny na zewnątrz.

Jajka w literki. Zdjęcie ilustracyjneJajka w literki. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.