500 plus dla uchodźców. Rodziny wielodzietne mogą dostać więcej pieniędzy. Co warto wiedzieć?

500 plus, Rodzinny kapitał opiekuńczy, 300 plus, zasiłki rodzinne (wraz z dodatkami) - to świadczenia, które już niedługo będą przysługiwać uchodźcą w Polsce. Rodziny wielodzietne mogą dostać więcej. Przekraczając granicę polsko-ukraińską, nabywają prawa do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym do dodatkowych funduszy, które z pewnością im znacznie pomogą. Muszą spełnić tylko kilka warunków.

Uciekający przed wojną Ukraińcy, którzy zatrzymają się w Polsce, nabędą także prawo do wprowadzonego niedawno rodzinnego kapitału opiekuńczego. Świadczenie jest przyznawane na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Wynosi maksymalnie 12 tys. zł i jest wypłacane co miesiąc – w wysokości 500 zł lub 1000 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na pokaźny zastrzyk gotówki.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

9 marca 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Uchodźcom wojennym, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie specjalnej ustawy, będą przysługiwały liczne świadczenia socjalne.

Tauron Arena. Dziecięca Przystań dla dzieci z Ukrainy500 plus dla Ukraińców. Niektórzy rodzice mogą liczyć też na 12 tys. na dziecko

500 plus dla uchodźców. Warunek? Nadanie numeru PESEL

Warunkiem ich uzyskania będzie przekroczenie polskiej granicy najwcześniej 24 lutego (dzień, kiedy Rosja napadła na Ukrainę) i wpisanie się do rejestru PESEL. Wniosek będzie można złożyć w urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.

Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, są na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych

- powiedziała Magdalena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podczas konferencji prasowej. Zaznaczyła, że obywatele Ukrainy będą tak samo traktowani, jak obywatele Polski.

500 plus to nie wszystko. Na co jeszcze mogą liczyć uchodźcy?

Na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uciekające przed bombami rodziny uchodźców będą miały prawo nie tylko do, czy RKO, ale także będą mogli starać się o 300 plus (świadczenia dobry start), dopłat do żłobka, zasiłków rodzinnych i pomocy społecznej.

DzieckoWniosek 500 plus 2022. Rodziców obowiązują zmiany. Muszą dopełnić nowych formalności

Wnioski o 500 plus, 300 plus oraz Rodzinny Kapitał składa się przez internet do ZUS. Dlatego, przy okazji występowania o nadanie numeru PESEL warto wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Umożliwi to składanie wniosków online. Istotne jest też to, że świadczenia te są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Najliczniejsza grupa uchodźców to matki z dziećmi

Aktualnie do Polski przyjeżdża najwięcej uchodźców z Ukrainy. Głównie są to osoby w wieku starszym i matki z dziećmi. Ta ostatnia grupa – matki – będzie miała problem (przynajmniej na początku) z podjęciem pracy. Powodem jest kwestia opieki nad dziećmi i nieznajomość języka.

Więcej o: