Wielki Post 2022. Kiedy się zaczął i ile trwa? Sprawdzamy

Wielki Post 2022 właśnie się zaczął. Jest to w Kościele czas pokuty, ale i przygotowania do Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania. Kiedy się zaczął i ile będzie trwał?

Wielki Post 2022. Co warto wiedzieć o tym okresie?

Wielki Post 2022 niedawno się zaczął i warto wiedzieć o nim nieco więcej. Ten czas pokuty i przygotowania rozpoczyna Środa Popielcowa. Kończy się on wraz z rozpoczęciem Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek. Dawniej kładziono bardzo duży nacisk na rozróżnienie pomiędzy okresem postu a wcześniejszym karnawałem. Stąd tak silny akcent kładziony na ostatki lub tłusty czwartek

Chociaż obecnie rozgraniczenie to jest mniej wyraźne, to bogata jest zwłaszcza symbolika Środy Popielcowej otwierającej Wielki Post. Wzywa się wówczas do nawrócenia, kapłan zaś symbolicznie posypuje głowy wiernych popiołem. W Wielkim Poście praktykuje się również charakterystyczne dla tego okresu nabożeństwa pasyjne.

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne? Po nich wielu uczniów czeka wyjątkowo długi weekendKiedy wypada Wielkanoc? Po nich wielu uczniów czeka wyjątkowo długi weekend

Podczas drogi krzyżowej symbolicznie odtwarzane i rozważane są zdarzenia z ostatnich godzin życia Jezusa. W nabożeństwie tym występuje 14 stacji, które dotyczą najważniejszych zdarzeń od skazania Jezusa na śmierć, aż po złożenie do grobu. Gorzkie żale to z kolei typowo polskie nabożeństwo, które posiada rodowód sięgający początków XVIII w. Śpiewany tekst składa się z trzech części i zachował staropolski charakter. W kościołach drogi krzyżowe odprawia się w piątki, gorzkie żale zaś w niedziele. 

Charakterystyczna dla Wielkiego Postu jest także Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W kościołach święci się wówczas barwne palmy, w trakcie liturgii czytana jest uroczyście Męka Pańska. 

Podczas Wielkiego Postu wiernych obowiązuje powstrzymanie się od zabaw. W trakcie tego czasu przypadają dwa dni postu ścisłego, czyli Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Wówczas post jakościowy, czyli zakaz spożywania mięsa zwierząt stałocieplnych, łączy się z postem ilościowym. Można wówczas zjeść jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.     

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Kiedy zaczyna się Wielki Post?

Kiedy zaczyna się Wielki Post? Oczywiście jego początkiem jest wspomniana już Środa Popielcowa. W 2022 r. dzień ten przypadł na 2 marca. Jego koniec przypada w tym roku na Wielki Czwartek, czyli 14 kwietnia.

Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać? Zdjęcie ilustracyjneModlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać?

Ile dni trwa Wielki Post?

Ile dni trwa Wielki Post? W 2022 r. będzie trwał 43 dni. Symbolicznie powinno to być jednak 40 dni postu bez wliczania do tego okresu niedziel. Dlaczego akurat tyle? Najbardziej popularna interpretacja mówi o tym, że jest to naśladowanie Jezusa, który przez 40 dni pościł na pustyni, modlił się i był kuszony.

Warto jednak dodać, że liczba ''40'' miała w Biblii znaczenie symboliczne i można znaleźć przynajmniej kilka ciekawych odniesień do niej. Oprócz wspomnianego postu Jezusa na pustyni bardzo ważnym symbolem było 40 dni biblijnego potopu, który oczyścił świat z występku. Również przez 40 lat wędrował naród wybrany po to, by móc wejść do Ziemi Obiecanej. Przez 40 dni wreszcie przebywał Mojżesz na górze Synaj, gdzie otrzymał od Boga Dekalog.    

Zobacz też: Potrawy wielkanocne. Przepisy na Wielkanoc na proste dania z jajek, idealne, gdy masz mało czasu

Więcej o: