Wielkanoc 2022. Za ile dni Święta Wielkanocne? Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

Wielkanoc 2022 - kiedy wypada w tym roku? Weszliśmy już w okres Wielkiego Postu. Czas do Świąt wciąż można wprawdzie liczyć w tygodniach, ale rozpoczął się już czas przygotowania do nich.

Za ile dni Wielkanoc? Jak się ją wyznacza?

Za ile dni Wielkanoc? Od czego zależy data tego święta i dlaczego jest ono ruchome? Taki stan rzeczy został ustalony przez Sobór w Nicei, który miał miejsce w IV w. To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie jest okazją do celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Właśnie w 325 r. przyjęto, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Skąd wzięła się tak skomplikowana z pozoru zasada? Śmierć Jezusa nastąpiła w żydowskie święto Paschy lub w dniu poprzedzającym je. Chodziło o 14 dzień miesiąca nisan. Pojawiła się trudność odnośnie przeliczania tej daty z solarno-lunarnego kalendarza żydowskiego na solarny juliański. Stąd właśnie zasada, aby Wielkanoc następowała w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. 

Oczywiście taki sposób wyznaczania tego święta rodzi pewne trudności. Podstawową niedogodnością jest to, że Wielkanoc może najwcześniej wypadać 22 marca, ale jej najpóźniejsza data to dopiero 25 kwietnia. Warto wiedzieć, że z wyznaczeniem terminu Wielkanocy mają związek daty innych świąt kościelnych takich, jak choćby Zesłanie Ducha Świętego lub Boże Ciało. Właściwie od wieków pojawiają się głosy postulujące stały termin Wielkanocy, jednak dotychczas nie udało się osiągnąć porozumienia w tej kwestii.

Wielki Post 2022. Kiedy się zaczął i ile trwa? SprawdzamyWielki Post 2022. Kiedy się zaczął i ile trwa? Sprawdzamy

Wielkanoc 2022. Kiedy wypada w tym roku?

Kiedy wypada w tym roku Wielkanoc? Najważniejsze święto chrześcijańskie przypadnie dość późno, bo 17 kwietnia. Na wspólne rodzinne świętowanie, być może poprzedzone głębokimi przeżyciami duchowymi, przyjdzie więc dość długo poczekać. Z pewnością można tu jednak znaleźć także atuty. W połowie kwietnia będzie szansa na całkiem dobrą pogodę i na to, że Wielkanoc będzie przebiegać w okolicznościach rozbudzonej już do życia przyrody. Święta zapowiadają się więc szczególnie pięknie. 

Zobacz wideo Owsiana babka - idealna na Wielkanoc i nie tylko!

Zobacz też: Pisanki wielkanocne - wzory, które warto wykorzystać, ozdabiając jajka

Wielkanoc 2022: kalendarz Wielkiego Postu

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o Wielkanoc 2022? Kalendarz Wielkiego Postu ma kilka ważnych dni, z których pierwszy jest już za nami. 2 marca miała miejsce Środa Popielcowa, czyli dzień rozpoczynający okres pokuty w Kościele. W tym czasie wierni mają się duchowo przygotować do Wielkanocy. W sumie będzie to 43 dni. 

Wielkanoc przypadająca na 17 kwietnia wpływa na to, kiedy przypadają inne ważne dni w kalendarzu kościelnym. Niedziela Palmowa przypada równo tydzień przed Wielkanocą, czyli 10 kwietnia. Dla chrześcijan bardzo ważne jest również Triduum Paschalne. Wielki Czwartek w tym roku wypada 14 kwietnia, Wielki Piątek 15 kwietnia, Wielka Sobota zaś oczywiście 16 kwietnia.   

Poniedziałek Wielkanocny przypada w 2022 roku na 18 kwietnia. Wraz z nastaniem Świąt rozpoczyna się także okres wielkanocny. Będzie on trwał przez 50 dni od Niedzieli Wielkanocnej i zakończy się 26 maja we Wniebowstąpienie Pańskie.

Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać? Zdjęcie ilustracyjneModlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać?

Za ile dni Wielkanoc?

Zastanawiasz się, za ile dni będzie Wielkanoc? Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w tym roku przypada 17 kwietnia, zatem do Wielkanocy pozostało 39 dni.

Zobacz też: Potrawy wielkanocne. Przepisy na Wielkanoc na proste dania z jajek, idealne, gdy masz mało czasu

Więcej o: