Ile na dziecko w 2022 r. zyskają rodzice? Zasiłek rodzinny i nowe świadczenia na dzieci

Nowy rok często oznacza, że rodzice zaczynają się zastanawiać nad wydatkami na dzieci. Kalkukują, czy szybciej mogą wrócić do pracy, czy będzie ich stać na podstawowe rzeczy lub przedszkole. Rząd zapowiedział pomoc. Ile na dziecko w 2022 r. zyskają rodzice? Jakie są nowe świadczenia wprowadzane w tym roku?

Według zapowiedzi rządu polskiego, w 2022 r. w życie mają wejść dwa nowe programy opiekuńcze dla rodziców. Dzięki nim będzie można uzyskać większe wsparcie materialne na dzieci. Ile będzie wynosić zapomoga w 2022 r.? Czy rodzice odczują galopującą inflację, a może rząd wyjdzie im z pomocą?

Więcej na temat działań rządu i finansowania znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Ile na dziecko w 2022 r.? Rząd zapowiedział nowe świadczenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło pod koniec ubiegłego roku, że od stycznia 2022 r. obowiązywać będzie nowy program - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - To kolejne wsparcie rodzin i inwestycja w kapitał ludzki - mówiła podczas briefingu ministerka MRiPS Marlena Maląg.

Nowe wsparcie finansowe przysługuje rodzinom wielodzietnym. Przeznaczone jest dla rodziców na każde drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. Maksymalna wysokość RKO wynosi 12 tys. zł. Im więcej dzieci - tym wyższą kwotę można otrzymać. W przypadku trojga dzieci rodzice otrzymają na dzieci w 2022 r. 24 tys. zł., na czworo - 36 tys. zł.

Ile na dziecko w 2022 r.? Tarcza antyinflacyjna ma pomóc rodzicom

Kolejnym programem wsparcia dla polskich rodzin jest tarcza antyinflacyjna, której częścią ma być dodatek odsłonowy. To szansa, by uzyskać na dziecko nawet do 1150 zł. Wysokość świadczenia będzie zależna od dochodów na jednego członka rodziny. Wiadomo jest, że dodatek wyniesie co najmniej 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw, których miesięczny dochód nie przekroczy 2100 złotych. 

- Rodziny dwu- i trzyosobowe otrzymają 600 złotych w skali roku, cztero- i pięcioosobowe 850 złotych, a rodziny, w których skład wchodzi sześć lub więcej członków, 1150 złotych - tłumaczył podczas jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Zasiłek rodzinny. Ile na dziecko w 2022 r.?

Jedną z form wsparcia jest zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego. Prawo do uzyskania takiego świadczenia na dziecko w 2022 r. mają rodzice, jeden z rodziców, opiekunowi prawni dziecka, opiekunowi faktyczni dziecka oraz osoby uczące. Jakie są zasady otrzymania zasiłku rodzinnego 2022?

Gryfino. Salmonella w żłobku i przedszkolu (zdjęcie ilustracyjne)Zmiany w 500 plus. Wnioski musimy złożyć na czas, inaczej stracimy pieniądze

Zasiłek rodzinny można otrzymać, jeśli rodzina spełnia kryterium niskiego dochodu. Dochód rodzinny w przeliczeniu na osobę lub osobę uczącą się nie może przekroczyć 674 zł. W przypadku rodziny z dzieckiem z niepełnosprawnością dochód może być nieco wyższy i wynieść 764 zł. 

Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko:

  • 18. roku życia,
  • nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia,
  • 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Becikowe, dodatek "Za życiem" - ile można otrzymać na dziecko w ramach tych świadczeń?

W Polsce wszystkie świadczenia na dzieci (poza 500 plus) są uzależnienie od dochodów rodziców. Jednym z nich, o które mogą się ubiegać nowi rodzice jest tzw. becikowe .To jednorazowe świadczenie, w ramach którego na dziecko można otrzymać w 2022 r. 1000 zł. Warunek? Dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać 1922 złotych.

Program "Za życiem" to rządowy pomysł stworzony z myślą o rodzicach dzieci chorych. To jednorazowe świadczenie, które wypłacane jest z tzw. tytułu "urodzenia dziecka żywego". Przeznaczone jest wyłącznie dla rodziców podopiecznych, które urodził się z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, bądź cierpią na nieuleczalną chorobę zagrażająca życiu, która powstała w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Rodzice w ramach dodatku "Za życiem" mogą otrzymać jednorazowo 4000 zł.

Świadczenia dla rodzin w 2022: z jakich można skorzystać? Są te wszystkim znane jak i noweŚwiadczenia dla rodzin w 2022: z jakich można skorzystać?

Świadczeń w Polsce jest wiele - jednak większość z nich jest uzależniona od kwoty dochodu rodzica. Osoby, które dobrze zarabiają, nie mogą liczyć na zbyt wielką pomoc ze strony państwa. Oprócz wymienionych świadczeń dostępne są także m.in.: program 500 plus, 300 plus, czyli świadczenie "Dobry Start", bony na wakacje 2022, zerowy pit dla czwartego dziecka, ulga prorodzinna 2022, kosiniakowe 2022, czy zasiłek macierzyński lub ojcowski.

Więcej o: