500 plus dla Ukraińców w Polsce. Czy uchodźcy mogą skorzystać też z innych świadczeń rodzinnych?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada pomoc dla Ukraińców - będą mogli skorzystać ze świadczenia 500 plus i innych dodatków rodzinnych. - Obok zapewnienia bezpieczeństwa, które jest tym pierwszym i niezbędnym krokiem, w tym ciężkim czasie, ważne jest też wsparcie uchodźców z Ukrainy w dalszej perspektywie - powiedziała minister Marlena Maląg na konferencji prasowej.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce, mają także możliwość skorzystać ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start. O takiej decyzji polskiego rządu poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

500 plus dla Ukraińców. Pomoc i świadczenia dla ukraińskich uchodźców

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, polską granicę przekroczyło ponad 500 tys. uchodźców. Dla tych, którzy zdecydują się zostać w Polsce na dłużej, konieczne jest długofalowe wsparcie, nie tylko pomoc doraźna - stwierdziła szefowa MRiPS.

- Wsparcie, które przygotowujemy wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, związane jest z zabezpieczeniem i przede wszystkim otwarciem rynku pracy. Obywatele Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, będą mieli swobodny dostęp do polskiego rynku pracy - dodała Maląg.

Obywatel Ukrainy legalnie przebywający na terenie Polski będzie miał też dostęp do polskich świadczeń. Dostępne będzie również 500 plus dla Ukraińców. Z jakich ulg i dodatków mogą skorzystać uciekający przed wojną w Ukrainie? - Takich jak świadczenie wychowawcze, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także innych świadczeń rodzinnych, możliwych do realizacji - zapewniła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Zobacz wideo Chachuła: Trzeba stworzyć infrastrukturę pomocową dla uchodźców

- Równocześnie w pełni troszczymy się o polskie rodziny i realizujemy politykę prorodzinną. Ruszyły wypłaty świadczenia z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ruszyła też waloryzacja rent i emerytur - powiedziała.

Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Wymagane będzie tylko zgłoszenie tego do urzędu pracy. "Wsparcie, które przygotowujemy, znajdzie się też w specustawie, jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy" - poinformowała Marlena Maląg.

Warto wspomnieć, że resort rodzinny przygotował specjalną infolinię, centralną bazę ofert pracy i aplikację ePraca w języku ukraińskim. Powstała także oficjalna strona zapewniająca pomoc ludziom z Ukrainy. Znajdziesz ją tutaj: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/

500 plus nie tylko dla Ukraińców. Pomoc bez względu na narodowość

We wtorkowym komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że do Polski wpuszczane są "wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym".

"Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość. Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw" - czytamy w oświadczeniu.

MSWiA podkreśliło, że wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. "Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające" - dodano.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat wojny w Ukrainie znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA