Rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowe 12 tys. zł na dziecko. "Niedługo 12000 zł to ledwo starczy na chleb i cebulę"

Rodzinny kapitał opiekuńczy to naczelny program Polskiego Ładu. Ma pomóc w zapewnieniu należytych warunków najmłodszym pociechom i umożliwić rodzicom powrót do pracy. Jednak rodzice wcale nie są zachwyceni.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to dodatkowe 12 tys. zł na dziecko

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód

- brzmi rządowy komunikat na stronie gov.pl.

Od 1 stycznia 2022 roku można składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 12 tysięcy na dziecko przysługuje w dwóch opcjach. Można wybrać wypłaty 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub 1000 zł co miesiąc przez rok. To duże wsparcie finansowe. Ale rodzice narzekają. Dlaczego?

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie realizuje oczekiwań rodziców

Na Facebooku eDziecko.pl i pod artykułami na temat świadczenia rodzice dzielą się przemyśleniami na temat nowego świadczenia dla rodzin. Co myślę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym?

Nie tędy droga. Pewna praca za godziwe pieniądze i masz tyle dzieci, na ile cię stać. Do tego pewny dostęp do żłobków, przedszkoli itp.
Dzieci i tak to będą kiedyś musiały oddać to w podatkach. Nie ma nic za darmo.
Drukują już banknoty 1000 zł, więc te 12000 zł to ledwo starczy na chleb i cebulę  

- uważają i dodają, czego tak naprawdę potrzebują młodzi rodzice:

Młodzi rodzice potrzebują tanich państwowych żłobków i przedszkoli, a niekoniecznie pieniędzy.
Dofinansować przedszkola - np. zmniejszyć liczebność grup, zwiększyć ilość miejsc czy cokolwiek - by matki miały gdzie te dzieci zostawić, gdy wracają do pracy. Dofinansować opiekunki, gdy dzieci chorują... Po kilku l4 na chore dziecko pracodawcy dziękują za współpracę.

- piszą internauci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA