Bostonka u dzieci jest bardzo zaraźliwa. Zaczyna się od nietypowego objawu

Możemy być pewni, że jeśli objawy bostonki wystąpią u dziecka, wkrótce zachoruje całe jego otoczenie. Charakterystyczna wysypka nie jest pierwszym symptomem zakażenia. Wcześniej o rozpoczęciu się choroby może świadczyć nietypowe zachowanie dziecka.

Więcej informacji na temat chorób wieku dziecięcego znajdziesz na Gazeta.pl.

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny można zaobserwować wśród dzieci wzrost zachorowań na tzw. bostonkę. Jest to choroba wirusowa, której charakterystycznym objawem jest wysypka na nogach, dłoniach i w okolicach ust. Pediatrzy alarmują, że w związku z łatwym rozprzestrzenianiem się wirusa, prędzej czy później zachoruje na nie każde dziecko. Symptomy mogą zaobserwować u siebie także najbliżsi chorego. Żeby uniknąć zakażenia całego otoczenia, ważne jest wczesne wykrycie symptomów. Zanim pojawi się wysypka, u dzieci często występuje nietypowy objaw.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Bostonka u dzieci. Jakie są objawy?

Czas wylęgania się bostonki może trwać nawet do pięciu dni. Zanim pojawią się ślady skórne, rodziców powinno zaalarmować samopoczucie dziecka. Często pierwszym objawem jest nagła utrata apetytu. Wewnątrz jamy ustnej dziecka pojawiają się afty lub owrzodzenia. Powoduje to ból podczas spożywania posiłków. Może wystąpić też osłabienie i złe samopoczucie. Czasem pojawia się również ból gardła. 

Kolejny etap choroby to pojawienie się wysypki. Ważne jest jej rozmieszczenie. Pęcherzyki pojawiają się na dłoniach, stopach, pośladkach i ustach. Bostonkę leczy się podobnie jak ospę: fioletem gencjanowym albo kremami dostępnymi w aptekach. Należy jednak zawsze skonsultować się z pediatrą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA