Ulga na dziecko - do jakiego wieku? Wiele osób zaraz ją straci

Od 1112,04 do nawet 2700 złotych. Tyle mogą odzyskać rodzice z tytułu ulgi na dziecko. Wiele się jednak zmienia. Sprawdzamy wszystkie zmiany i to do jakiego wieku ulga na dziecko przysługuje.

Ulga na dziecko - do jakiego wieku można z niej skorzystać?

Ulga na dziecko to zwrot, na który czeka wielu rodziców. Nic dziwnego. Można odzyskać naprawdę sporą sumę pieniędzy. Wszystko zależy od tego, ile dzieci wychowujemy:

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł.

Jest jednak kilka warunków do spełnienia. Zwróćmy przede wszystkim uwagę, w jakim wieku jest nasze dziecko. Pociecha musi mieć mniej niż 18 lat lub mniej niż 25 lat. Ta druga cezura obowiązuje, w przypadku gdy ciągle się uczy, a jej dochody i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, w sumie nie przekraczają 3089 zł.

Pamiętajmy też, że ulga na dziecko przysługuje również na dziecko niepełnosprawne, które dostaje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Zobacz wideo Kto zyska na Polskim Ładzie? Pytamy eksperta

Ulga na dziecko - do jakiego wieku? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przy odliczaniu ulgi na dziecko istotne są także limity dochodu:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Oznacza to, że tylko rodzice jedynaków pilnować dochodów. A to nie jedyna komplikacja, która ich czeka. Już niedługo rodzice jedynaków, którzy zarabiają najniższą krajową, stracą zwrot z podatku z tytułu ulgi na dziecko.

Ulga na dziecko - do jakiego wieku? Niekorzystne zmiany

Za te niekorzystne zmiany odpowiada Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł. Przez to obniżenie pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie odprowadzą składek o odpowiedniej wysokości, aby naliczyć ulgę na dziecko w przypadku wychowywania jedynaka. Od 2023 roku nie dostaną więc zwrotu ulgi na dziecko.

Więcej o: