Bostonka u dzieci. Jakie są objawy? Pediatra: Zachoruje każde dziecko

Bostonka u dzieci pojawia się najczęściej wiosną, bo szybciej rozprzestrzenia się w wyższych temperaturach. Jednak niestety już teraz obserwuje się lawinowy wzrost zakażeń na Podhalu. Jak alarmują pediatrzy, najprawdopodobniej nie da się jej uniknąć i zachoruje każde dziecko.

Więcej informacji na temat chorób dziecięcych znajdziesz na Gazeta.pl.

"Zachorowań na tę chorobę mamy obecnie na Podhalu bardzo, bardzo dużo. To choroba zakaźna. Na terenie naszego powiatu widzimy wzrost zachorowań już od jakiegoś czasu, ale obecnie jest naprawdę lawinowy wzrost" - poinformowała szefowa nowotarskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w rozmowie z Onetem. Bostonka to choroba dłoni, stóp i ust. To właśnie tam pojawia się wysypka u zakażonych dzieci. Przenosi się drogą kropelkową i najczęściej dotyka dzieci, które uczęszczają do przedszkoli i żłobków. 

Zobacz wideo Choroba bostońska u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?

Bostonka u dzieci. Jakie są objawy?

Objawami towarzyszącymi jest gorączka, ból gardła i ogólne złe samopoczucie.W większości przypadków powinny ustąpić po tygodniu. Niestety, nie ma szczepionki przeciwko temu wirusowi i jak mówią lekarze, "każde dziecko prędzej czy później zachoruje". 

Możemy zakazić się przez wydzieliny, ale też wymianę przedmiotów między zakażonymi, stąd najwięcej przypadków występuje w przedszkolach i żłobkach. Trudno jednak, żeby tak małe dzieci, które w nich przebywają, myły i dezynfekowały ręce po dotykaniu zabawek, więc wirus roznosi się przez skażone przedmioty

- mówiła w rozmowie z Pulsem Medycyny dr Wanke-Rytt. Jednak chociaż rodzice mogą próbować jej uniknąć poprzez dbanie o higienę, podobnie jak z innymi chorobami wirusowymi, będzie to trudne.

Prędzej czy później prawie każde dziecko na nią zachoruje

- oceniła.

Więcej o:
Copyright © Agora SA