Opieka na dziecko 2022. Są zmiany w liczbie dni

Świadczenia socjalne, rodzinne, zmiany w urlopach. Rząd wprowadza wiele nowości. Nowe zasady będą dotyczyły także opieki na dziecko 2022. I są to zmiany na plus! Rodzice dostaną więcej dni wolnych, aby sprawować opiekę nad pociechami w przypadku choroby czy też kwarantanny dziecka.

Opieka na dziecko 2022. Na początek więcej urlopu

W 2022 roku po wielkich zmianach w świadczeniach rodzinnych i socjalnych (mowa o rewolucji w 500 plus i wprowadzeniu na przykład Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego) czekają nas jeszcze zmiany w Kodeksie pracy. W planach jest wprowadzenie zasad, które wymusza unijna dyrektywa work-life balance. Projekt nowelizacji kodeksu pracy ma być przyjęty w II kwartale 2022 roku.

W skrócie – rodziców czeka więcej urlopu. Dostaną dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. Jest jeden haczyk. To urlop, który będzie należał się wyłącznie ojcom. Nawet gdy tata dziecka zrzeknie się go na rzecz matki, nic to nie da.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:  Duże zmiany w urlopach. Rodzice dostaną pięć dodatkowych dni wolnego

Opieka na dziecko 2022. W przypadku choroby czy kwarantanny dziecka

Rodziców ucieszy też fakt, że zyskają aż pięć dodatkowych dni wolnego od pracy z tytułu opieki na dziecko 2022. To świetna wiadomość dla wszystkich wychowujących małe dzieci. Z powodu pandemii COVID-19 często rodzice są postawieni w sytuacji bez wyjścia, muszą wziąć wolne, gdy dziecko zachoruje, ma kwarantannę czy też uczy się zdalnie.

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku

Opieka na dziecko 2022 będzie przyznawana w przypadku konieczności opieki nad każdym niesamodzielnym członkiem rodziny. Naturalnie myślimy o dzieciach. I w większości sytuacji właśnie na dziecko będzie można wykorzystać te dni. Ale nie zapominajmy, że tyczy się to każdego członka rodziny – babci czy dziadka również.

Gdy pracownik zdecyduje się na opiekę na dziecko, otrzyma 50 proc. wynagrodzenia za wybrane dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.