Urlop ojcowski 2022 i urlop macierzyński 2022. Zmiany pozytywnie zaskoczą rodziców

Urlop ojcowski 2022 i urlop macierzyński 2022 czekają ważne zmiany wynikające z wymogów unijnych. Zakładają m.in. zrównanie prawa rodziców do urlopu związanego z opieką nad dzieckiem.

Więcej informacji o świadczeniach i urlopach dla rodziców na Gazeta.pl

Urlop ojcowski 2022 i urlop macierzyński 2022 do sierpnia 2022 roku czekają zmiany, które wynikają z unijnej dyrektywy work-life balance dotyczącej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców. Jedna ze zmian zakłada podział urlopu rodzicielskiego między mamę i tatę na równe części. 

PieniądzeNowa ulga dla rodzin 4+. W ich portfelach zostanie sporo pieniędzy

Urlop ojcowski 2022 a urlop tacierzyński

Urlop ojcowski bywa często mylony z urlopem tacierzyńskim. Tymczasem pierwszy to wolne dla świeżo upieczonego taty, który ma wówczas okazję, żeby zająć się swoim maleństwem i ew. jego mamą po trudach porodu. Urlop ojcowski 2022 ma wymiar 14 dni, może być podzielony np. na dwa urlopy po siedem dni. Świeżo upieczony tata nie musi z niego korzystać, ale ten przepada, gdy dziecko skończy dwa lata. Z kolei urlop tacierzyński to czas, w którym mężczyzna bierze wolne z pracy, żeby zająć się dzieckiem, gdy jego matka nie korzysta z urlopu macierzyńskiego. To sytuacja, w której kobieta rezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego na rzecz taty dziecka.

Urlop tacierzyński 2022 - więcej wolnego dla ojców

Urlop tacierzyński 2022 czekają spore zmiany. Nowe przepisy zakładają, że rodzice będą mieć  prawo do 4 miesięcy urlopu, który będą musieli podzielić między sobą po równo. Ojciec dziecka nie będzie się mógł go zrzec na rzecz matki dziecka, co w praktyce oznacza, że otrzyma dwa miesiące urlopu. Będzie go można wykorzystać do 8. roku życia dziecka.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Urlop macierzyński 2022 - zmiany

Chociaż nowe przepisy zakładają więcej zmian dla ojców, w urlopie macierzyńskim też zmieni się ważna kwestia. Zgodnie z nowymi przepisami, zwiększona zostanie wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego. Będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Gotówka (zdjęcie ilustracyjne)Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Nie każdy dostanie pieniądze

Więcej o: