Lekcje o zgodzie na kontakty intymne. Szkoły w Australii będą uczyć o stawianiu granic

Do szkół podstawowych i średnich w Australii zostaną wprowadzone obowiązkowe zajęcia na temat zgody na kontakty intymne. Mają być one odpowiedzią na petycję o poprawienie stanu edukacji seksualnej w kraju, która zebrała 44 tysiące podpisów. Inicjatorką dyskusji na ten temat jest aktywistka Chanel Contos.

Więcej na temat edukacji seksualnej na świecie przeczytasz na Gazeta.pl.

Od 2023 roku wszyscy uczniowie szkół średnich i podstawowych w Australii będą uczyli się o zgodzie na kontakty intymne. Ministerstwo edukacji zapewnia, że lekcje będą dostosowane do wieku uczniów. Młodsze dzieci mają być uczone m.in., czym jest szacunek w relacjach, jakie są stereotypy związane z płcią. Starsze roczniki natomiast dowiedzą się, czym jest świadoma zgoda na seks, oraz jak odmawiać, jeśli nie chcemy dopuścić do zbliżenia. 

Kiedy jesteśmy w przedszkolu, oczywiście nie mówimy o zgodzie w kontekście seksualnym. Mówimy o dzieleniu się zabawkami, trzymaniu się za ręce na placu zabaw, pytaniu o pozwolenie

- tłumaczy aktywistka Chanel Contos.

Lekcje o zgodzie na kontakty intymne w Australii

Chanel Contos zainicjowała dyskusję na temat obowiązkowej edukacji o świadomej zgodzie na kontakty intymne w zeszłym roku. Wówczas na jej profilu na Instagramie pojawiła się ankieta, w której zapytała, czy mieszkańcy Sydney doświadczyli lub znają kogoś, kto doświadczył przemocy seksualnej w szkole. W ciągu doby otrzymała ponad 200 twierdzących odpowiedzi. Kolejnym krokiem było stworzenie przez Contos petycji "Teach Us Consent".

Mieszkałam w trzech różnych krajach i nigdy nie rozmawiałam z nikim, kto miał podobne doświadczenia związane z kulturą gwałtu, jak ja i moi przyjaciele, którzy dorastaliśmy, ucząc się w prywatnych szkołach w Sydney

- napisała aktywistka na stronie petycji, która zebrała już ponad 44 tysiące podpisów. 6800 osób podzieliło się swoją historią dotyczącą napaści seksualnej.

Petycja spotkała się z odzewem ze strony rządu i zdecydowano na wprowadzenie do szkół nauki o zgodzie na kontakty intymne. W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie Chanel Contos z premierem Scottem Morrisonem, podczas którego zostaną ustalone szczegóły projektu. Zanim wejdzie w życie, nauczyciele odbędą szereg szkoleń, które pozwolą im na prowadzenie zajęć. Edukacja obejmie także rodziców. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA