Zofia Zborowska pokazała co kupiła dziecku na ząbkowanie. To kontrowersyjny przedmiot

Zofia Zborowska pokazała na Instagramie, jak tara się pomóc córce podczas ząbkowania. Aktorka zakupiła jej naszyjnik z bursztynu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że metoda wzbudza sporo kontrowersji. Zborowska doskonale zdaje sobie sprawę, że zainteresują się tym oburzone matki. - Tak specjalnie wybrałam taki model co się łatwo odpina, żeby dziecko się zadławiło, albo w ogóle udusiło tymi bursztynami - napisała ironicznie na Instagramie.

Newsy z show-biznesu znajdziecie również na stronie głównej Gazeta.pl.

Ząbkowanie jest nierozłącznym elementem rozwoju dziecka. Towarzyszące mu objawy powodują liczne zaburzenia. W zachowaniu dziecka można zaobserwować liczne zmiany takie jak: płaczliwość, rozdrażnienie, spadek apetytu i odmawianie posiłków stałych, problemy ze snem, zmiana wzorca snu i karmienia czy wkładanie rączek i innych przedmiotów do ust. Niektórzy kupują dzieciom bransoletki i naszyjniki z bursztynu, które według dawnych ludowych wierzeń, mają zapobiegać bólowi i dać ulgę.

Zobacz wideo Ząbkowanie - jak pomóc dziecku i nie zwariować? Sprawdzone sposoby

Zofia Zborowska kupiła córce naszyjnik z bursztynów. Przestrzega przed komentowaniem zakupu. "Wiadomości od madek"

Zofia Zborowska pochwaliła się, jaki praktykuje sposób na uśmierzanie bólu podczas ząbkowania swojej córeczki Nadziejki. Aktorka zdaje sobie sprawę z faktu, że metoda budzi wiele dyskusji, stąd komentarz tuż pod ankietą.

A na ząbkowanie bursztyn. I zanim zasypie mnie tona wiadomości od madek

- zaczęła Zborowska i ironicznie dodała, że to jej świadome działanie:

Tak specjalnie wybrałam taki model co się łatwo odpina, żeby dziecko się zadławiło, albo w ogóle udusiło tymi bursztynami.

Zosia Zborowska kupiła córce naszyjnik z bursztynów na ząbkowanieZosia Zborowska kupiła córce naszyjnik z bursztynów na ząbkowanie Instagram, screen: @zborowskazofia

Czy bursztyn na ząbkowanie to skuteczna metoda? Eksperci nie mają dobrych wieści. "Ryzyko poważnych obrażeń i śmierci"

Coraz więcej rodziców uważa, że stosowanie bursztynu na ząbkowanie przynosi dziecku ulgę. Producenci bursztynowych koralików piszą, że kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafia do krwiobiegu i przynosi ukojenie ząbkującemu maluszkowi. Ponadto bałtycki bursztyn ma działanie uśmierzające ból i działa zdecydowanie lepiej od gryzaków.

Specjaliści nie do końca zgadzają się z tą metodą. Przestrzegają przed ich używaniem, ponieważ koraliki na ząbkowanie mogą skutkować zadławieniem. Odradzą ją m.in. Ola Dufour, mama, która jest immunologiem.

Magiczne bursztyny na ząbkowanie? Takie naszyjniki z bursztynów mają jeden potwierdzony efekt - dzieci się nimi dusiły. Tak, umierały

- napisała na Instagramie. Z kolei Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat, który ostrzega przed praktykowaniem tej kontrowersyjnej metody, po tym jak 18-miesięczne dziecko zmarło przez uduszenie podczas drzemki w bursztynowym naszyjniku. Inny przypadek to 7-miesięczny chłopiec, pozostający pod nadzorem rodzicielskim, zakrztusił się koralikami pomagającej w ząbkowaniu bransoletki. Maluch w porę trafił do szpitala i przeżył.

Wiemy, że tego rodzaju wyroby jubilerskie stały się coraz bardziej popularne wśród rodziców i opiekunów, którzy chcą zapewnić dzieciom ulgę w bólu i stymulować je sensorycznie. Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem, które zaobserwowaliśmy w przypadku używania tych produktów i chcemy, aby rodzice byli świadomi, że taka biżuteria naraża dzieci, zwłaszcza te o szczególnych potrzebach, na ryzyko poważnych obrażeń i śmierci

- powiedział Scott Gottlieb, komisarz Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Więcej o: