Zmiany w urlopach dla rodziców 2022 lada moment? Wiemy kiedy wejdą w życie

Do konsultacji społecznych w ostatnim czasie trafiły propozycje zmian w przepisach Kodeksu pracy. W 2022 roku mogą w związku z tym zajść duże zmiany w urlopach dla rodziców. Jedną z nich jest np. wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska ma czas jedynie do sierpnia, aby wdrożyć nowelizację Kodeksu pracy. Ma ona na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o dyrektywę work-life balance, która skierowana jest głównie do rodziców. Polska musi je wdrożyć odpowiednio do 1 i 2 sierpnia tego roku. Jak poinformowało PAP ministerstwo rodziny, projekt zmian w Kodeksie pracy został we wtorek skierowany do konsultacji społecznych.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop rodzicielski 2022 a urlop wychowawczy 2022 jakie zmiany czekają rodziców?

Wprowadzenie czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego dla ojca to kluczowym elementem, który ma ulec zmianie w związku z dyrektywą work-life balance. Bardzo ważne jest, że każdemu z rodziców przysługiwać będą po 4 miesiące tego urlopu osobno. Nie będą one podlegać przeniesieniu na drugiego rodzica. W tych zmianach w głównej mierze chodzi o aktywność ojców w wychowaniu dzieci. Jeżeli zastanawiamy się, czy unijna dyrektywa work-life-balance wpłynie także na urlop wychowawczy, to informujemy, że przysługiwał on będzie na tych samych zasadach co dotychczas.

5 dni opieki na dziecko: od kiedy będzie można skorzystać?

Kolejnym nowym elementem, będzie tzw. urlop opiekuńczy. Przysługiwać miałby w łącznym wymiarze 5 dni roboczych. Będzie można wykorzystać go w celu zaopiekowania się bliską osobą wymagającą opieki. W tym przypadku nie musiałoby być to dziecko

Czy należy szybciej złożyć wniosek o urlop ojcowski? Czas jego przysługiwania może się skrócić

Zmiany związane z dyrektywą obejmą także zasady dotyczące urlopu ojcowskiego. Każdy ojciec, który będzie chciał z niego skorzystać, będzie musiał się pospieszyć i zrobić to w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Wcześniej mógł wykorzystać to w ciągu 2 lat, jednak czas ten zostanie skrócony o połowę.

Wolne z powodu siły wyższej czy urlop na żądanie 2022: ile dni będzie przysługiwało?

Dyrektywa wprowadziłaby także prawo do czasu wolnego od pracy z powodu tzw. siły wyższej, wymagającej obecności pracownika, (np. nagła choroba, wypadek). Takie zwolnienie przysługiwałoby w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku. W jego tracie pracownik zachowa prawo do 50% wynagrodzenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA